Wielkopolska. Zagrożenie epidemią wścieklizny. Znaleziono chorego nietoperza

Martwego nietoperza znaleziono w Krotoszynie w Wielkopolsce. Zwierzę było nosicielem wścieklizny. Policja ostrzega Krotoszynian, aby nie zbliżali się do dzikich zwierząt. Obszar zagrożenia obejmuje praktycznie cały Krotoszyn.

Wielkopolska. Zagrożenie epidemią wścieklizny. Znaleziono chorego nietoperza
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

Martwy nietoperz został znaleziony na jednej z posesji w Krotoszynie. Pracownicy Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu stwierdzili, że był on nosicielem wścieklizny. Teren, na którym znaleziono nietoperza, został zabezpieczony. Wszędzie porozstawiane są tabliczki z napisem: Uwaga - wścieklizna. Obszar zagrożony.

Uwaga - wścieklizna

ZHW wydało ostrzeżenie dla mieszkańców Krotoszyna, aby byli ostrożni przy kontakcie z dzikimi zwierzętami. Na tym terenie panuje całkowity zakaz wyprowadzania psów i kotów, które nie były szczepione na wściekliznę. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku napotkania martwego zwierzęcia. Nie można się do niego zbliżać. Należy szybko zaalarmować o sytuacji policję lub pracowników weterynaryjnych.

Tereny zagrożone

Ostrzeżenia kierowane są do mieszkańców całego Krotoszyna i jego okolic. Szczególnie zagrożony wścieklizną jest obszar od Nowego Folwarku na północ od Krotoszyna, przez miasto, po Zduny.

Jak rozpoznać wściekliznę?

Wirus prawie zawsze jest przenoszony przez zwierzęta. Może być śmiertelnie groźny dla ludzi. Przez pierwsze kilka dni pojawiają się bóle głowy, obniżony nastrój, niepokój, drażliwość, zaburzenia snu, uczucie drętwienia i pieczenia w ugryzionym miejscu i gorączka. Później pojawia się tzw. faza porażeń. Choroba atakuje układ nerwowy. Zarażeni wirusem wścieklizny doznają halucynacji, stają się agresywni, a nawet zaczynają bać się wody w zaawansowanych stadiach choroby.

Jak zapobiec wściekliźnie?

Aby nie dopuścić do zarażenia się chorobą, należy pamiętać o częstej higienie. W przypadku ugryzienia przez podejrzane zwierzę, trzeba szybko zdezynfekować ranę. Ważne jest przede wszystkim unikanie kontaktu z dziwnie zachowującymi się zwierzętami. Warto profilaktycznie zaszczepić przeciwko wściekliźnie siebie oraz zwierzęta domowe.

Źródło: Radio Zet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "To mogła być prowokacja". Rybacy odpierają zarzuty mordowania fok

wściekliznanietoperzwielkopolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)