WP

Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019. Sprawdź, jakie święto obchodzimy 3 dni przed Wielkanocą

Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019. Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Zobacz, jaki tradycje są związane z poprzedzającym ją Wielkim Czwartkiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019. Sprawdź, jakie święto obchodzimy 3 dni przed Wielkanocą
Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019. Sprawdź, jakie święto obchodzimy 3 dni przed Wielkanocą (iStock.com)
WP

Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019

Wielki Czwartek jest ruchowym świętem chrześcijańskim, wypadającym 3 dni przed Wielkanocą, między 19 marca a 22 kwietnia. Obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa oraz Eucharystii. Tego dnia, w kościołach katedralnych odprawiania jest uroczysta msza, zwana Mszą Krzyżma. Sprawowana jest w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego z prezbiterami, a podczas niej święci się nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: chrztu, bierzmowanie, sakramentu kapłaństwa i przy namaszczeniu chorych. Podczas Mszy Krzyżma odnawiane są również przyrzeczenia kapłańskie. W Wielki Czwartek w kościołach parafialnych odprawia się natomiast tylko jedną uroczystą mszę wieczorną, zwaną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne, kończąc okres Wielkiego Postu.

Wielki Czwartek – czy 18 kwietnia zrobimy zakupy?

WP

Należy zaznaczyć, że w Wielki Czwartek nie obowiązuje zakaz handlu, a sklepy w tym dniu będą otwarte na takich samych zasadach, jak w inne, powszednie dni tygodnia. Chociaż Wielki Czwartek to dzień pracujący, uczniowie nie muszą iść do szkoły 18 kwietnia, gdyż rozpoczynają przerwę świąteczną, która potrwa aż do wtorku po Świętach Wielkanocnych. Bez przeszkód zakupy zrobimy również w Wielki Piątek 19 kwietnia, z kolei dzień później, w Wielką Sobotę 20 kwietnia, sklepy będą otwarte, choć zdecydowanie krócej (większość placówek będzie czynna do godziny 14). W Święta Wielkanocne obowiązuje już zakaz handlu i zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w niektórych osiedlowych sklepikach lub małych klepach, takich jak Żabka czy Carrefour Express.

Polub WP Wiadomości
WP
WP