Trwa ładowanie...
woda
21-05-2010 16:40

Wielka woda nie odpuszcza - sprawdź aktualną sytuację

W województwie pomorskim ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Województwa lubuskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie przygotowują się na przyjęcie fal wezbraniowych. W województwie mazowieckim obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: płońskiego, sochaczewskiego, płockiego oraz miasta Płock.

Wielka woda nie odpuszcza - sprawdź aktualną sytuację
d1sj19u
d1sj19u

Oni walczą na wałach - zobacz zdjęcia

Województwo lubelskie

Na całym odcinku na Lubelszczyźnie Wisła płynie powyżej stanów alarmowych.

W Annopolu rzeka osiągnęła 725 cm i w ostatnich trzech godzinach ten poziom się utrzymuje.Stan alarmowy jest przekroczony o 225 cm.

W Puławach wody jest jeszcze więcej, 727 cm, ale to i tak o 12 cm mniej niż o godzinie 20.00. Rzeka płynie 180 cm powyżej stanu alarmowego. W Dęblinie ubyło 5 cm, do poziomu 580 cm, to jest o 80 cm ponad stan alarmowy.

d1sj19u

Bug nieznacznie przybiera, do 2 cm, w Strzyżowie, Włodawie i Dorohusku płynie powyżej stanów ostrzegawczych, podobnie jak Tyśmienica w Tchórzewie. Stan alarmowy przekracza cały czas Krzna w Malowej Górze.

W ciągu najbliższej doby na Bugu po profil Krzyczew i na jego dopływach dalszy wzrost stanów wody lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a na Krznie powyżej stanów alarmowych - informuje IMiGW.

Może to spowodować zagrożenia dla obszarów zalewowych, wystąpienie wody z koryt rzecznych i zalanie przybrzeżnych terenów, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych, utrudnienie funkcjonowania komunikacji lądowej i żeglugi wodnej, lokalne podtopienia.

Instytut zaleca ostrożność oraz konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

d1sj19u

Województwo pomorskie

Wojewoda pomorski wprowadził stan pogotowia powodziowego dla terenów nadwiślańskich. Pogotowie wprowadzono w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle. Podwyższone stany wody odnotowano na wodowskazach w Tczewie, Przegalinie i Gdańskiej Głowie.

Przedstawiciele samorządu zostali zobligowani do zapewnienia pełnej dyspozycyjności magazynów powodziowych, pełnej dyspozycyjności służb i osób oraz poinformowania lokalnych społeczności o występującym zagrożeniu.

Do województwa pomorskiego fala powodziowa prawdopodobnie dotrze we wtorek 25 maja.

d1sj19u

Województwo zachodniopomorskie

W ciągu najbliższej doby będzie się utrzymywać przekroczenie stanów alarmowych na rzekach w województwie zachodniopomorskim - informuje IMiGW.

Na dolnej Odrze, na wodowskazach Bielinek i Gozdowice, IMiGW przewiduje przekroczenie stanu alarmowego.

Instytut ostrzega przed niebezpieczeństwem przebywania nad brzegami rzek, podtopieniami terenów, utrudnieniami w prowadzeniu prac hydrotechnicznych. Istnieje zagrożenie dla życia ludzi i dóbr materialnych zlokalizowanych w pobliżu rzek.

Stan wody w rzekach z godziny 12.00 (fot. IMGW/pogodynka.pl)
Źródło: Stan wody w rzekach z godziny 12.00 (fot. IMGW/pogodynka.pl)

Województwo łódzkie

W ciągu najbliższej doby przekroczenie stanów alarmowych utrzymywać się będzie na rzekach w województwie łódzkim. W zlewni Pilicy i Bzury przewiduje się wahania stanu wody w strefie powyżej stanów alarmowych - informuje IMiGW.

d1sj19u

Na niektórych wodowskazach zlewni Warty przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów wysokich. Wzrosty stanów wody w strefie powyżej stanów alarmowych wystąpią na wodowskazach: Burzenin, Sieradz i Uniejów (Warta) oraz Niechmirów (Oleśnica).

Jednocześnie Instytut prognozuje spadki stanów w wody w strefie stanów wysokich na wodowskazach: Bobry, Działoszyn i Osjaków (Warta), Lutomiersk, Poddębice (Ner), Podgórze (Widawka), Łask (Grabia) oraz Mirków (Prosna).

Skutki: zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korycie rzeki i w strefie przybrzeżnej, możliwe wystąpienie zagrożenia dla życia ludzi i dóbr materialnych zlokalizowanych w pobliżu rzek.

d1sj19u

Instytut ostrzega o niebezpieczeństwie przebywania nad brzegami rzek, podtopieniu terenów oraz utrudnieniu w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

Województwo lubuskie

Jak wskazują najnowsze prognozy, fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek. W województwie lubuskim jest 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. Potencjalne zagrożenie może dotyczyć 44 tys. mieszkańców regionu, w tym 17 tys. w powiecie słubickim i 10 tys. w powiecie zielonogórskim.

Ewentualne ewakuacje mogą nastąpić w powiecie krośnieńskim, słubickim, nowosolskim i zielonogórskim. Na tym terenie zamieszkuje około 44 tysięcy osób. Służby pozostają w pełnej gotowości. Aktualnie zagrożenie powodziowe dotyczy terenów nadodrzańskich. Na chwilę obecną rzeka Warta nie stanowi zagrożenia.

d1sj19u

Województwo świętokrzyskie

W Sandomierzu trwa umacnianie wału wiślanego okalającego hutę szkła. W akcji ratowniczej uczestniczy 75 strażaków, 61 żołnierzy i 150 pracowników huty. Sandomierska huta szkła zatrudnia ponad 2 tys. osób i jest największym pracodawcą w mieście. Zachowanie wałów pozwoli uchronić przed zalaniem także sąsiadujące z zakładem osiedle Baczyńskiego. Województwo mazowieckie

Wojewoda mazowiecki ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów (oraz miastach na prawach powiatu): płońskiego, sochaczewskiego, płockiego oraz miasta Płock.

Fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie spodziewana jest w piątek ok. godz. 19.00 i utrzyma się do niedzieli rano. Przewidywana wysokość - do 770 cm.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje nadal w powiatach oraz miastach na prawach powiatu: otwockim, piaseczyńskim, legionowskim, nowodworskim, lipskim, kozienickim, zwoleńskim, garwolińskim, grójeckim, warszawskim zachodnim oraz m.st. Warszawa.

Województwo opolskie

Fala wezbraniowa dotarła i płynie przez Brzeg. Woda przedarła się do lewobrzeżnej części miasta. W miejscowościach Lipki i Szydłowice trwa uszczelnianie, podwyższanie oraz patrolowanie wałów przeciwpowodziowych. W Kopaniu, Brzezinie i Lubszy pompowana jest woda.

Województwo kujawsko-pomorskie

W związku z przewidzianym dotarciem fali kulminacyjnej do województwa, w piątek lub sobotę planowane jest zamknięcie dróg wojewódzkich nr 256 w mieście Strzelce Dolne i 654 w mieście Grabowiec. Na czas zamknięcia dróg zostaną wyznaczone objazdy.

W ciągu najbliższej doby w zlewni Noteci przewidywany jest dalszy wzrost stanów wody w strefie stanów ostrzegawczych na wodowskazie Pakość - poinformował IMiGW. Jednocześnie Instytut podaje, że na wodowskazie Nakło Zachód zaznaczyła się tendencja spadkowa w strefie stanów alarmowych.

Wzrost poziomu wody może stanowić zagrożenie dla obszarów przybrzeżnych, utrudniać prowadzenie prac hydrotechnicznych w korycie rzeki i w strefie przybrzeżnej, a nawet zagrażać życiu ludzi. Sytuacja może także spowodować zniszczenie dóbr materialnych zlokalizowanych w pobliżu rzek.

Województwo wielkopolskie

Utrzymują się wysokie stany rzek. Większy dopływ do zbiornika retencyjnego Jeziorsko spowodował podjęcie decyzji o zwiększeniu zrzutu wody do 280 m3/s. Zbiornik wypełniony jest wodą w blisko 90%.

Na odcinku Warty od zbiornika do Poznania występują podwyższone stany poziomu rzek oraz lokalne podtopienia, wywołane w większości wysokim poziomem wód w małych dopływach Warty. Wysoki stan rzeki Rgilewka powoduje podtopienia w powiecie kolskim, gdzie w miejscowości Skobielice częściowo nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 473.

Fala kulminacyjna na Warcie dotrze do Poznania prawdopodobnie z wtorku na środę, w przyszłym tygodniu.

W Kaliszu trwa akcja przeciwpowodziowa, skutkiem czego w godzinach porannych zamknięto most przy ul. Chopina. W mieście i jego okolicy trwa wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych. Wystąpiły podtopienia w obrębie osiedla Rajsków.

d1sj19u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sj19u
Więcej tematów