Trwa ładowanie...
02-10-2014 14:01

Wielka impreza wrocławskich studentów. Prezydent prosił o bis!

Odśpiewaniem na Rynku pieśni „Gaudeamus igitur” wrocławscy studenci zainaugurowali nowy rok akademicki. Na studia do stolicy Dolnego Śląska przyjechało około 120 tysięcy osób.

Share
Wielka impreza wrocławskich studentów. Prezydent prosił o bis!Źródło: WP.PL
d23j5dc

1 października dziesięć wrocławskich uczelni oficjalnie i wspólnie zainaugurowało nowy rok akademicki. Uroczystość rozpoczęcia roku odbyła się tradycyjnie w Auli Leopoldinie Uniwersytetu Wrocławskiego. Były gratulacje, życzenia i przemówienia rektorów wrocławskich szkół wyższych.
Po zakończeniu uroczystości w budynku uniwersytetu, wszyscy zebrani przemaszerowali do Rynku, gdzie tradycyjnie został przez chóry uczelniane odśpiewany hymn akademicki „Gaudeamus igitur”. Wspólny śpiew na wrocławskim Rynku stał się oficjalnym, ogólnopolskim rozpoczęciem roku akademickiego 2014/2015.

Sam utwór jest silnie związany z Wrocławiem. Choć jego powstanie datuje się przypuszczalnie na wiek XIII, to w drugiej połowie XIX w. wybitny kompozytor Johannes Brahms zawarł motyw „Gaudeamus igitur” w uwerturze akademickiej, stworzonej z wdzięczności Senatowi Uniwersytetu Wrocławskiego za przyznanie mu tytułu doktora honoris causa.

Na uroczystościachobecny był także prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Włodarz stolicy Dolnego Śląska życzył studentom rozpoczynającym naukę powodzenia w nadchodzącym roku akademickim, a zachwycony śpiewem akademickich chórów, poprosił o bis.

Rok akademicki 2014/2015 rozpocznie we Wrocławiu około 120 tys. studentów. Uczęszczać będą oni na zajęcia w 24 wrocławskich szkołach wyższych – zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

d23j5dc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23j5dc
d23j5dc
Więcej tematów