Trwa ładowanie...
d2j7qpl
d2j7qpl

Wielka Brytania ma niebawem zamówić 14 myśliwców F-35

Wielka Brytania może już nawet w przyszłym tygodniu ogłosić o zamówieniu 14 myśliwców najnowszej generacji F-35, produkowanych przez amerykański koncern Lockheed Martin - poinformował Reuters, powołując się na źródła bliskie tej sprawy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2j7qpl

Zamówienie na maszyny w wariancie F-35B - czyli zdolne startować i lądować pionowo - będzie pierwszym brytyjskim zakupem w ramach zadeklarowanego w 2012 roku przez Londyn zobowiązania do nabycia łącznie 48 samolotów tego typu. Wielka Brytania użytkuje już trzy egzemplarze wersji treningowej F-35, ale stacjonują one na stałe w bazie Eglin w amerykańskim stanie Floryda.

Według zastrzegających sobie anonimowość rozmówców Reutera, ogłoszenie zawarcia kontraktu na 14 samolotów nastąpi pod koniec stycznia, przed wizytą brytyjskiego ministra obrony Philipa Hammonda w Waszyngtonie w dniach od 4 do 6 lutego. Zarówno resort obrony, jaki i Lockheed Martin odmówiły komentarza na ten temat.

Na zlecony koncernowi Lockheed Martin program budowy F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, zamierza się przeznaczyć łącznie 396 mld dolarów. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego.

d2j7qpl

Podziel się opinią

Share
d2j7qpl
d2j7qpl
Więcej tematów