Wielka akcja SOS Wioski Dziecięce
28 000 dzieci w Polsce spędza dzieciństwo
w tradycyjnych domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych. Ruszyła wielka kampania SOS Wioski Dziecięce. Celem akcji jest zebranie środków na utrzymanie dzieci mieszkających
w 56 rodzinach SOS Wiosek Dziecięcych oraz zwrócenie społecznej uwagi
na smutne statystyki.
„A Ty leżysz sam jeden, sam jeden …”, fragment kolędy „Oj maluśki” jest motywem przewodnim kampanii społecznej SOS Wiosek Dziecięcych. Kampania potrwa do końca grudnia.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce opiekuje się 440 dziećmi, które w "wioskach" mogą prowadzić normalne życie – jak ich rówieśnicy ze zwykłych rodzin. Dzieci pozostają pod opieką stowarzyszenia przez około 15-20 lat, aż do osiągnięcia pełnej samodzielności.
Dzieci, które trafiają do Wiosek Dziecięcych, bardzo często są po traumatycznych przeżyciach w domu rodzinnym. Związane jest to z alkoholizmem rodziców, stosowaniem przemocy lub ogromnym zaniedbaniem emocjonalnym, materialnym i psychicznym.
Dzieci często zawodzą się na swoich najbliższych, czują się niepotrzebne, potrzebują stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa, miłości, szacunku. Już po roku opieki, stałej pracy terapeutycznej, dziecko zaczyna inaczej funkcjonować. Wiele z naszych dzieci może, tak jak ich rówieśnicy, beztrosko spędzać czas– mówi Elżbieta Janczur, dyrektor Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
W Polsce istnieją cztery Wioski SOS: w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie. Każda wioska dziecięca to 14 jednorodzinnych domków, w których dzieci mieszkają z zastępczymi rodzicami. W każdym domku mieszka osobna rodzina. Tę zasadę najlepiej ilustrują słowa jeden z mam, p. Jadwigi Król: Dzień w Rodzinie SOS niczym nie różni się od dnia w normalnej rodzinie. Wyzwaniem jest odbudowa zaufania dzieci do świata dorosłych.
Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą liczyć na wsparcie psychologa, pedagogów i pracowników socjalnych, zatrudnionych w Wiosce. Naczelną zasadą jest nierozdzielanie naturalnych braci i sióstr (dom znalazły tu rodzeństwa 6-7-8 osobowe) oraz szacunek do korzeni dziecka: jego pochodzenia, religii i biologicznych rodziców, którzy - jeśli to tylko możliwe – utrzymują z dziećmi kontakt.
Osieroconym dzieciom można pomóc dzwoniąc na specjalny, charytatywny numer telefonu 0 300 502 502 (Koszt połączenia 3,66 za minutę) lub wpłacając bezpośrednio na konto: 32 1060 0076 0000 3310 0008 5600. Za pośrednictwem strony internetowej Wiosek Dziecięcych można przekazać datek online wysłać* e-kartę świąteczną oraz ściągnąć oryginalną tapetę na pulpit*.
Kampania została przygotowana charytatywnie przez wiele firm i ludzi dobrej woli.