Większość Polaków jest niezadowolona z sytuacji w kraju
Większość Polaków źle ocenia sytuację w
kraju - wynika z sondażu CBOS. 57% ankietowanych jest
niezadowolonych z tego, co się dzieje w Polsce, a niespełna co
trzeci badany (30%) wyraża zadowolenie.
Od ubiegłego miesiąca opinie na temat rozwoju sytuacji w kraju niewiele się zmieniły, choć z dłuższej perspektywy można dostrzec ich stopniową poprawę. Od kwietnia zaobserwowano trzypunktowy spadek odsetka badanych krytycznie oceniających kierunek rozwoju sytuacji w Polsce oraz względne ustabilizowanie się odsetka osób z niego zadowolonych.
Oceny kierunku rozwoju sytuacji w Polsce zależą od wykształcenia i warunków materialnych respondentów. Pozytywne opinie przeważają wśród osób z wyższym wykształceniem, a także w grupie badanych dobrze oceniających swoje warunki bytu.
Zadowolenie z sytuacji w kraju wyraża większość zwolenników PO, natomiast w pozostałych grupach dominuje krytycyzm. Niewielką poprawę odnotowano w opiniach o sytuacji gospodarczej. Od kwietnia o 6 punktów zmniejszyła się grupa osób negatywnie oceniających stan polskiej gospodarki (z 42% do 36%), jednak odsetek opinii pozytywnych pozostał na podobnym poziomie. Obecnie najwięcej osób (43%, wzrost o 3 punkty) ocenia kondycję gospodarczą Polski jako przeciętną. Ocena stanu gospodarki jest związana z wykształceniem oraz sytuacją materialną badanych.
Oceny warunków materialnych gospodarstw domowych są zbliżone do kwietniowych. Niemal dwie piąte badanych (38%) uważa własne warunki materialne za dobre, co szósty (16%) jest przeciwnego zdania, a najwięcej osób (46%) określa je jako przeciętne.
Poziom życia jest przeważnie definiowany jako ani dobry, ani zły (44%). Zadowolenie w tym względzie deklaruje 42% ankietowanych, a co siódmy respondent (14%) twierdzi, że jemu i jego rodzinie źle się żyje.
Badanie zrealizowano w dniach 7-13 maja na reprezentatywnej próbie losowej 1078 dorosłych mieszkańców Polski.