Więcej ulg w warszawskiej komunikacji miejskiej
Od 1 lutego więcej osób będzie uprawnionych
do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów środkami komunikacji
miejskiej w Warszawie. Bezpłatnie będą mogły jeździć m.in.
wszystkie osoby od 70. roku życia (także cudzoziemcy) oraz dzieci
do czasu rozpoczęcia nauki w szkole. Do biletów ulgowych zyskują
prawo wszyscy uczniowie - także wieczorowi i zaoczni - do 21. roku
życia.
Od początku lutego środkami stołecznej komunikacji będą mogli jeździć za darmo także obcokrajowcy, którzy ukończyli 70. rok życia. Dotychczas ta ulga przysługiwała tylko obywatelom polskim. Do bezpłatnych przejazdów uprawnia dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem zawierający datę urodzenia.
Bezpłatnie po stolicy będą także mogły jeździć dzieci do czasu rozpoczęcia szkoły podstawowej. Dotychczas ulga przysługiwała dzieciom do ukończenia 4. roku życia.
Za bilety nie będą także płacić honorowi dawcy krwi posiadający odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" I stopnia (przysługuje po oddaniu 15 litrów krwi w przypadku kobiet i 18 litrów w przypadku mężczyzn). Dotychczas do bezpłatnych przejazdów uprawniało oddanie minimum 30 litrów krwi.
Natomiast ulga w wysokości 48% będzie od 1 lutego przysługiwała wszystkim uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół zawodowych, średnich i policealnych bez względu na tryb nauki, nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia. Dotychczas ulga przysługiwała tylko uczniom szkół dziennych.
Jak podkreśliła rzecznik Zarząd Transportu Miejskiego, Agnieszka Glapiak, nie zmieniają się dotychczasowe uprawnienia do ulg lub biletów bezpłatnych obejmujące posłów i senatorów, inwalidów wojennych, dzieci i młodzież ze szkół specjalnych, kombatantów, studentów oraz doktorantów.
Według rzecznik ZTM, wprowadzenie zmian w systemie ulg i biletów bezpłatnych będzie kosztowało budżet miasta około 6 mln zł rocznie.