Więcej pieniędzy od Unii - będzie sześcioletni budżet
Eurodeputowani porozumieli się z przedstawicielami rządów krajów
członkowskich Unii Europejskiej w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013. Dla Polski oznacza to wypłatę 60 mld euro na fundusze strukturalne i fundusze spójności. Dla samej Unii - stabilne podstawy finansowe.
Posłowie Parlamentu Europejskiego od stycznia dyskutowali nad tym, czy zwiększyć wydatki z unijnej kasy o 4 mld euro ponad wynegocjowane w grudniu na unijnym szczycie 862,4 miliardy euro. Musieli się zgodzić, by kompromisowy budżet mógł wejść w życie. Teraz budźet powinien jeszcze zostać zatwierdzony przez wszystkie państwa członkowskie.
Pieniędzy będzie więcej m.in. na edukację, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa UE, na kulturę, programy skierowane do młodzieży i ochronę konsumentów, na rozwój transeuropejskich sieci elektroenergetycznych i gazowych. Więcej pieniędzy przeznaczono też na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, badania i rozwój oraz ponadgraniczną współpracę regionów i politykę społeczną.
Porozumienie oznacza, że UE ma na najbliższe siedem lat zapewnione stabilne podstawy finansowe i uniknęła ryzyka oparcia wydatków o budżety roczne, na czym traciłyby nowe kraje członkowskie.
W budżecie na 2007 rok mogłoby to oznaczać nawet o 5,2 mld euro mniej na wydatki na rozwój najbiedniejszych regionów (fundusze spójności i strukturalne) niż wynikałoby z grudniowego kompromisu.
Inga Czerny