Wenderlich jeszcze o nominacji Królikiewicza
Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Wenderlich skierował pismo do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, w którym prosi o ponowne rozważenie decyzji o nominowaniu Grzegorza Królikiewicza na stanowisko dyrektora łódzkiego Teatru Nowego.
05.03.2003 12:23
W styczniu tego roku reżyser filmowy Grzegorz Królikiewicz został nominowany na stanowisko dyrektora Teatru Nowego, co spowodowało akcję protestacyjną aktorów tej placówki. Argumentowali oni, że nominowany przez prezydenta Łodzi nowy dyrektor nigdy nie pracował w teatrze, niewiele wie o specyfice tej pracy, nie ma więc kompetencji do kierowana taką placówką. Konflikt w łódzkim Teatrze Nowym wywołał dyskusję na temat trybu nominowania dyrektorów placówek kulturalnych przez pracowników samorządu bez konsultowania takich decyzji ze środowiskiem ludzi kultury.
Sprawie Teatru Nowego w Łodzi Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poświęciła jedno z lutowych posiedzeń. "Wysłuchaliśmy argumentów aktorów Teatru Nowego, którzy opowiadali o bardzo złej atmosferze w teatrze po nowej nominacji" - powiedział Jerzy Wenderlich, który w środę wystosował w tej sprawie pismo do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.
"Prezydium Komisji, nie podważając formalnych przesłanek podjęcia przez Pana Prezydenta suwerennej w tej sprawie decyzji, a biorąc pod uwagę towarzyszącą sprawie atmosferę, zwraca się do Pana z prośbą o powtórne rozważenie wszystkich okoliczności i analizę skutków podjętej decyzji" - napisał Wenderlich.
"Jest prawem prezydenta Kropiwnickiego nominowanie Grzegorza Królikiewicza na stanowisko dyrektora teatru Nowego, jest także jego prawem wycofanie się z tej decyzji. Głęboko wierzę, że prezydent Kropiwnicki zmieni tę nominację - przyznanie się do błędu jest cnotą, a nie porażką" - powiedział przewodniczący komisji.
Jak zaznaczył, sytuacja w łódzkim Teatrze Nowym każe się także zastanowić nad prawnymi uregulowaniami, które w przyszłości wykluczyłyby takie sytuacje.
"Pracujemy właśnie nad nowelizacją ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zaproponujemy w niej m.in., aby wszelkie decyzje personalne dotyczące placówek kulturalnych, a podejmowane przez przedstawicieli samorządu, były konsultowane z Ministerstwem Kultury i odpowiednią organizacją, w przypadku aktorów - z ZASP-em" - powiedział Wenderlich.
"Jeżeli opinie środowisk związanych z kulturą o nominacji samorządowej byłyby negatywne, przedstawiciel samorządu musiałby przedstawić inną propozycję, inną kandydaturę na dane stanowisko" - dodał przewodniczący komisji. (iza)