PolskaWchodzi w życie ustawa zabezpieczająca społeczeństwo przed przestępcami

Wchodzi w życie ustawa zabezpieczająca społeczeństwo przed przestępcami

Daje możliwość leczenia w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni już po odbyciu przez nich kar więzienia a także możliwość nadzoru bez stosowania izolacji. Ustawa zabezpieczająca społeczeństwo przed przestępcami dziś (środa) wchodzi w życie.
Prace nad nią w parlamencie trwały od lata zeszłego roku, i mimo, że nadal budzi wiele wątpliwości natury konstytucyjnej, Sejm w listopadzie ją przyjął a prezydent podpisał w połowie grudnia.

Wchodzi w życie ustawa zabezpieczająca społeczeństwo przed przestępcami
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Ustawa dotyczy osób, u których podczas odbywania kary biegli stwierdzą, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa ponownie. W tym kontekście wymieniany jest przede wszystkim przypadek skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców Mariusza Trynkiewicza.

Dlatego jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski wobec niego będzie wniosek o przymusową izolację, choć nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy. To dlatego, że w każdym przypadku ostateczną decyzję podejmuje sąd, choć na wniosek dyrektora zakładu karnego. Dlatego od chwili otrzymania dokumentu z zakładu karnego w każdym przypadku sąd będzie miał tydzień na powołanie biegłych psychiatrów, którzy ocenią czy osoba, której dotyczy wniosek, wykazuje przejawy upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych.

Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wyda postanowienie, które będzie podlegało zaskarżeniu ale sąd może też w przypadku decyzji dotyczącej izolacji zastosować rygor natychmiastowej wykonalności postanowienia. Karnistka profesor Monika Płatek nie ma wątpliwości, że to zła ustawa, która może być nadużywana i stosowana niewłaściwie. Ale kierownictwo resortu sprawiedliwości zapewnia, że ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość rozwiązań wchodzących w życie.

Konieczność przygotowania takiej ustawy zrodziła się, gdy zwrócono uwagę na zbliżanie się do końca 25-letnich wyroków więzienia osób, wobec których pierwotnie sądy orzekły kary śmierci. Czy jednak nowe przepisy są konstytucyjne zdecyduje Trybunał, choć jeszcze nie wiadomo kiedy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)