Watykan oburzony profanacją grobów kardynałów w Belgii
Watykan wyraził oburzenie z powodu profanacji grobów dwóch kardynałów, do której doszło podczas rewizji przeprowadzonej przez belgijską policję w siedzibie arcybiskupstwa Mechelen-Bruksela.
Stolica Apostolska w ogłoszonym w piątek komunikacie wyraża "zdumienie" wobec sposobu, w jaki przeprowadzono rewizję. Dokonano jej również w prywatnym mieszkaniu kardynała, w którym poszukiwano dokumentów potwierdzających doniesienie o nadużyciach seksualnych wobec małoletnich ze strony duchownych Kościoła katolickiego.
Watykan poinformował także, iż jego sekretarz do spraw stosunków z państwami, arcybiskup Dominique Mamberti przekazał "wyrazy oburzenia" ambasadorowi Belgii w Stolicy Apostolskiej Charlesowi Ghislainowi.
Nota Stolicy Apostolskiej stwierdza, że w trakcie rewizji nastąpiła "profanacja grobów kardynałów Josepha-Ernesta Van Roeya i Leona-Josepha Suenensa, zmarłych arcybiskupów Mechelen-Brukseli.
"Do zdumienia wobec takiego postępowania dochodzi ubolewanie z powodu naruszania dyskrecji, do jakiej mają prawo ofiary, z powodu których dokonano rewizji" - podkreśla watykańska nota.
Watykan razem z treścią noty ogłosił tłumaczenie oświadczenia złożonego przez rzecznika Konferencji Episkopatu Włoch, Erica de Beukelauera. Wyraża on "zdecydowane potępienie wszelkiego rodzaju grzesznych i przestępczych aktów polegających na wykorzystywaniu osób niepełnoletnich przez członków Kościoła".
Stolica Apostolska podkreśla jednocześnie "konieczność zadośćuczynienia wobec ofiar takich aktów zgodnie z wymogami prawa i naukami Ewangelii".
W czwartek agenci belgijskiej policji i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości przeprowadzili przeszukanie w siedzibie arcybiskupstwa Mechelen-Bruksela i prywatnym mieszkaniu jednego z kardynałów w poszukiwaniu dokumentów, które mogłyby potwierdzać doniesienie o wykroczeniach seksualnych popełnianych przez duchownych katolickich wobec osób niepełnoletnich.
Czynności te, zlecone przez prokuraturę w Brukseli, objęły także rewizję w budynkach należących do katedry św. Rumbolda w Mechelen, znajdującej się obok siedziby arcybiskupstwa. Policja przybyła tam, z dwoma samochodami ciężarowymi, aby zabrać dokumenty do Brukseli.
Śledczy weszli także do mieszkania poprzedniego arcybiskupa, 77-letniego kardynała Godfrieda Danneelsa, który piastował tę godność od 1979 roku do stycznia roku bieżącego.
Śledztwo wszczęto niedawno po ukazaniu się różnych wypowiedzi na temat nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich, które mogły zostać popełnione przez pewną liczbę osób z kręgu belgijskiego Kościoła katolickiego.
Przedstawiciele policji i sądowych organów śledczych przybyli do siedziby arcybiskupstwa podczas comiesięcznego posiedzenia Konferencji Episkopatu Belgii.
Kościół belgijski spotkał dotkliwy cios, gdy biskup diecezji Brugia, Roger Vangheluwe został odwołany przez papieża po tym, gdy przyznał się do kontaktów seksualnych z pewnym chłopcem, które utrzymywał kiedy był jeszcze zwykłym księdzem.
Papież Benedykt XVI mianował w piątek nowym biskupem Brugii Jozefa De Kesela, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji Mechelen-Bruksela.