Trwa ładowanie...
dszlbwl

Wątek fałszowania dokumentów przez BOR ws. katastrofy smoleńskiej do umorzenia

Prokuratura umorzy wątek fałszowania dokumentów przez Biuro Ochrony Rządu - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Roman Osica. Będzie to już ostatnia decyzja prokuratorów z warszawskiej Pragi dotycząca śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy przygotowaniach do wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku w 2010 roku.

Share
dszlbwl

RMF FM przypomina, że wątek BOR-u prokuratura wyłączyła już w maju. Doszło do tego po tym jak jeden z byłych wiceszefów Biura zeznał, że słyszał na jednej z imprez o dokładaniu do teczki służbowej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku nowych dokumentów. Miało tego dokonać kierownictwo BOR.

Zarządzono kontrolę dokumentów, przesłuchano też funkcjonariuszy BOR. Jednak po sprawdzeniu okazało się, że dokumenty są prawidłowe i nie ma śladu fałszowania ani fabrykowania nowych papierów. Teczkę smoleńską zwrócono więc do archiwum BOR.

Umorzenie wątku kończy cywilne śledztwo prokuratury dotyczące katastrofy smoleńskiej. Za kwestie przygotowań odpowie jednak były wiceszef BOR Paweł Bielawny.

Z braku cech przestępstwa Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości w przygotowywaniu wizyt do Katynia 7 i 10 kwietnia 2010 r. przez cywilnych funkcjonariuszy. Dopatrzono się niedociągnięć, ale nie uznano ich za przestępstwo.

O podpisaniu 30 czerwca postanowienia ws. umorzenia tego śledztwa poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur. Jak podkreśliła, licząca wraz z uzasadnieniem ponad 300 stron decyzja jest prawomocna i nie ma nikogo, kto mógłby ją zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego.

dszlbwl

Podziel się opinią

Share
dszlbwl
dszlbwl
Więcej tematów