Trwa ładowanie...

Żydzi stoją za antyrządowymi protestami? Gmina Żydowska składa skargę na Marcina Wolskiego

"Zachowanie Marcina Wolskiego przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości".

Żydzi stoją za antyrządowymi protestami? Gmina Żydowska składa skargę na Marcina Wolskiego
d31tp38
d31tp38

Warszawska Gmina Wyznaniowa Żydowska składa skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na emitowany w TVP Info program "W tyle wizji" oraz na Marcina Wolskiego, który zdaniem społeczności żydowskich, sugeruje, że antyrządowe protesty Polaków były inspirowane przez Żydów. Satyryk otrzyma także opakowanie macy i instrukcję, czym jest antysemityzm i jak mu przeciwdziałać.

- Skierowaliśmy skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na program "W tyle wizji" i pana Marcina Wolskiego - mówi WawaLove.pl Anna Chipczyńska, przewodnicząca zarządu organizacji Gmina Wyznaniowa Żydowska. - We wniosku odnieśliśmy się do tego, że pan Marcin Wolski sugerował, iż antyrządowe protesty Polaków inspirowane są przez Żydów, a zgromadzone tam osoby, to dawni funkcjonariusze UB. Uważamy, że przypisywanie całej grupie ogólnych cech jest wręcz książkowym przykładem powielania stereotypu, a w tym przypadku stereotypu antysemickiego - dodaje Chipczyńska.

"Przekroczenie granic przyzwoitości"

Według przedstawicieli społeczności żydowskiej, zachowanie satyryka TVP godzi w dobry interes społeczny i uderza także w polską rację stanu. - Obwinianie nas, Żydów o całe zło świata ma niestety długą tradycję w naszym kraju. Rozumiemy satyrę i żarty, gdyż zdarza nam się doceniać nawet te niewybredne na nasz temat, natomiast to, co zrobił pan Wolski nie spełniało według nas żadnych ram satyry i dowcipu. To przekroczenie granic przyzwoitości - mówi nam Anna Chipczyńska.

Maca dla Wolskiego

Władze warszawskiej gminy żydowskiej postanowili także przesłać Marcinowi Wolskiemu opakowanie macy (przaśny chleb spożywany przez Żydów podczas święta Pesach) oraz instrukcję, czym jest antysemityzm i jak mu przeciwdziałać. - Uznaliśmy, że należy tak zrobić, gdyż uważamy, że nie wszystkie środki prawne w Polsce są skuteczne. Wielokrotnie zgłaszaliśmy podobne zachowania i w praktyce żaden z nich nie doczekał się nałożenia jakichkolwiek sankcji prawnych na inicjatorów takich zachowań - zaznacza Chipczyńska.

d31tp38

- Zdecydowaliśmy się, że na niesympatyczną i nieprzyzwoitą satyrę odpowiemy w formie ukazującej absurd tej sytuacji - mówi WawaLove.pl Anna Chipczyńska. - Może pan red. Wolski nie zauważył, że święta Bożego Narodzenia zwykle wypadają w okolicach święta Chanuki. W 2016 roku oba te święta pokrywały się. Jednak należy pamiętać, że macy nie spożywamy w okresie Chanuki. W tym czasie jemy pączki oraz latkes, czyli placki ziemniaczane - wyjaśnia.

Według autorów skargi, zachowanie zaprezentowane przez Marcina Wolskiego niszczy relacje chrzescijańsko-żydowskie. Stawianie obu społecznosci po dwóch stronach barykady niszczy to, co przez wiele lat udało się wspólnie osiągnąć.

- Na razie nie zamierzamy podejmować dalszych kroków prawnych wobec Marcina Wolskiego. Uważamy, że złożenie skargi do KRRIT jest wystarczające. Zobaczymy, jaka będzie reakcja tego organu oraz Telewizji Polskiej. Ale na to przyjdzie jeszcze czas - uważa Anna Chipczyńska, przewodnicząca zarządu organizacji Gmina Wyznaniowa Żydowska.

Źródło: (Facebook.com/WawaLove.pl)

d31tp38
d31tp38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31tp38
Więcej tematów