Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni jak co roku wypada w październiku. Już niedługo będziemy mogli pospać o godzinę dłużej. Kiedy zmieniamy czas? Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawiamy zegarki?Źródło: East News, fot: JAN GRACZYNSKI/East News
d3vapoj
d3vapoj

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie w ostatnią niedzielę października, czyli 28.10.2018.

Czas powinniśmy zmienić o godzinie 3.00, przesuwając wskazówki na godzinę 2.00. Taki czas będzie obowiązywać do 31 marca 2019 roku.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Od wielu lat w Europie toczy się dyskusja na temat sensu zmiany czasu. W związku z tym Komisja Europejska zapytała obywateli o zdanie. Wystarczyło wypełnić internetową ankietę do 16 sierpnia 2018.

Pierwsze pytanie brzmiało: "Jakie są Państwa ogólne doświadczenia związane z przechodzeniem z czasu zimowego na czas letni i z czasu letniego na czas zimowy?”.

d3vapoj

Po przeprowadzeniu ankiety okazało się, że ponad 80% respondentów poparło anulowanie przestawiania godzin. Natomiast aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu (najwięcej w Europie). Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker oświadczył, że będzie domagać się zniesienia zmiany czasu.

Komisja Europejska musi przedstawić projekt dokumentu o odwołaniu czasu letniego w Parlamencie Europejskim, a 28 krajów członkowskich musi zatwierdzić dokument.

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu została wprowadzona w celu efektywniejszego wykorzystywania światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, aby czas aktywności człowieka był lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwszy o potrzebie stosowania zmiany czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Natomiast ludzie nie potraktowali jego artykułów poważnie. Pionierami tego rytuału byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, czas przesunięto o godzinę do przodu. Następnym krajem, który wprowadził taką zmianę, była Wielka Brytania.

d3vapoj

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Obecnie w Polsce zmiana czasu działa na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Zobacz także: Mariusz Szczygieł dla WP: 10 reportaży na 100-lecie niepodległości

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

d3vapoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vapoj
Więcej tematów