Trwa ładowanie...

Zlikwidowano nielegalny parking dla samochodów, otwarto "rowerową wyspę". Kierowcy oburzeni

Autor: "Udało się wypracować koncepcje akceptowane przez wszystkich"

Zlikwidowano nielegalny parking dla samochodów, otwarto "rowerową wyspę". Kierowcy oburzeni
d4eysdc
d4eysdc

Obok ścieżek na Polu Mokotowskim i kładki przechodzącej tuż przy gmachu Biblioteki Narodowej przez Aleję Niepodległości stworzono rowerową wyspę. Wcześniej swoje samochody zostawiali tam kierowcy.

"Miłośnicy jednośladów pozyskali kolejne miejsce w tej okolicy - informują władze Biblioteki Narodowej. "Tradycyjnie zajmowany przez samochody skwer przy kładce nad aleją Niepodległości został poddany całkowitej renowacji, w wyniku której powstał parking dla rowerzystów, którzy będą chcieli skorzystać z oferty Biblioteki bądź spędzić czas w pobliskim parku" - dodają.

Wyspę rowerową oraz stojaki przed wejściem głównym do BN zaprojektował znany warszawski architekt Jan Strumiłło, prywatnie – zamiłowany rowerzysta. Decyzja BN niewszystkim przypadła do gustu.

"To jest jakiś poroniony pomysł, stojaki na rowery są przy głównym wejściu do BN i wszyscy z nich korzystają. Zlikwidowano jedyne zacienione miejsca parkingowe przy bibliotece, do tego obecny remont powoduje zmniejszenie ich liczby. Czy władze bibliote nie myślą o tym, że przyjeżdżają do nich ludzie z całego kraju, bardzo często samochodami a miejsc parkingowych i tak zawsze brakowało. Pomijam już fakt marnotrawienia przestrzeni, rozplanowanie pałąków do przypinania rowerów jest absurdalnie śmieszne. Parking czy to dla rowerów czy samochodów ma być funkcjonalny i maksymalnie wykorzystywać przestrzeń na niego przeznaczoną, a tutaj wyglądają na poustawiane według widzimisię artysty. Widać, że zabrakło głębszego przemyślenia tego ruchu a szkoda" - napisał jeden z internautów.

Przeciwnicy projektu byli jednak w zdecydoanej mniejszości.

d4eysdc

"Żegnamy bez żalu" - napisał jeden z komentujących. I załączył zdjęcie tego miejsca przed otwarciem wyspy.

Fot. Zbyszek Carewicz/Facebook

Wyspa jest pomysłem dyrektora BN Tomasza Makowskiego, który zaproponował uczynienie z potrzebnych i praktycznych parkingów rowerowych czegoś wyjątkowego, specjalnego. Wskazał też lokalizację wyspy dla rowerów.

Z rozmowy , jaką przeprowadziła Biblioteka Narodowa z twórcą wyspy Janem Strumiłłą, możemy się tez dowiedzieć, że projekt zrodził się "wśród rozmów i konsultacji z wieloma osobami". - To był długi dialog, dzięki któremu udało się wypracować koncepcje akceptowane przez wszystkich. Pozwoliło to na stworzenie obiektu harmonijnie połączonego z otoczeniem - mówi Strumiłło.

d4eysdc
d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj