Trwa ładowanie...

Zaczytane Ławki zagościły w Warszawie

Przed Pałacem Kultury i Nauki mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać unikalne Zaczytane Ławki stworzone przez fundację Zaczytani.org i zaprojektowane przez polskich aktorów, wokalistów oraz artystów.

Zaczytane Ławki zagościły w WarszawieŹródło: fot. Szymon Aksienionek i Ola Drutkowska
d39x35z
d39x35z

W sobotę, 25 maja br., odbyła się uroczysta inauguracja wystawy, gdzie zarówno duzi, jak i mali mogli wziąć udział w różnorodnych aktywnościach czytelniczych.

Zaczytanie Ławki w kształcie otwartych książek to małe dzieła sztuki, które przypominają, jakie pole dla wyobraźni stanowią lektury zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na tegorocznej wystawie znajdują się meble miejskie autorstwa m.in. Kabaretu Hrabi o nazwie "Ławka z całkiem innym słownikiem”, Magdaleny Kumorek "Ławka stworzeń zapomnianych” czy "Ławka Na straganie” duetu Kinga Kulawiacka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Dodatkowo, każda z ławek pozwala na bezpłatne pobranie audiobooka.

fot. Szymon Aksienionej i Ola Drutkowska
Źródło: fot. Szymon Aksienionej i Ola Drutkowska

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, na oczach wszystkich, którzy wzięli udział w wydarzeniu, powstała nowa Zaczytana Ławka. Polski artysta Rob Roy stworzył Ławkę Tolerancji, która już niedługo stanie się częścią warszawskiej ekspozycji.

d39x35z

- Tegoroczne wystawy Zaczytanych Ławek to także podziękowanie dla wszystkich, którzy wzięli udział w Wielkiej Zbiórce Książek. Akcja trwała do 26 maja, zebraliśmy mnóstwo lektur, a teraz czeka nas kolejne wyzwanie – segregowanie książek, które zostaną przekazane do placówek medycznych – mówi Agnieszka Pawlak, prezes fundacji Zaczytani.org.

fot. Szymon Aksienionek i Ola Drutkowska
Źródło: fot. Szymon Aksienionek i Ola Drutkowska

Według danych Biblioteki Narodowej, zaledwie 37% Polaków sięgnęło w 2018 roku po minimum jedną książkę. Zadaniem Zaczytanych Ławek jest zachęcenie pozostałych 63% do czytania. A ponieważ nawyk czytania książek powinno się wprowadzać od dzieciństwa, podczas inauguracji odbyło się wiele zajęć czytelniczych dla najmłodszych. Książki czytali im m.in. Katarzyna Pakosińska, Adam Fidusiewicz oraz wolontariusze fundacji. Wydarzenie wspiera Alior Bank – partner strategiczny fundacji Zaczytani.org.

d39x35z

- Cieszymy się, że możemy angażować się w działania wspierające wyższą kulturę. Takie cele realizujemy nie tylko poprzez obejmowanie patronatem akcji czytelniczych, takich jak wystawy Zaczytanych Ławek, ale także angażując się w Wielką Zbiórkę Książek oraz bajkoterapię na szpitalnych oddziałach dziecięcych – powiedziała Anna Baranek, menedżer ds. marketingu w Alior Banku.

for. Szymon Aksienionek i Ola Drutkowska
Źródło: for. Szymon Aksienionek i Ola Drutkowska
d39x35z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39x35z
Więcej tematów