Trwa ładowanie...

Za darmo: Wspólne świętowanie żydowskiego Simchat Tora

Michał Piróg pokaże, jak tańczy się tradycyjne tańce żydowskie. Będzie można także dowiedzieć się więcej o roli tańca w kulturze żydowskiej oraz obejrzeć film dokumentalny "Let's Dance"

Za darmo: Wspólne świętowanie żydowskiego Simchat Tora
d9mlr7j
d9mlr7j

W niedzielę 29 września Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na** wspólne świętowanie żydowskiego Simchat Tora. Motywem przewodnim uroczystości będą żydowskie tańce.Tańce żydowskie są nierozerwalnie związane ze świętowaniem – uświetniają uroczystości religijne, towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w życiu rodziny i społeczności - mówią organizatorzy. **Wstęp wolny.

O godz. 16.00 odbędzie się pokaz tańca i otwarte warsztaty taneczne nawiązujące do tradycyjnych tańców żydowskich, które poprowadzi Michał Piróg (który zresztą sam ma korzenie żydowskie)wraz z Katarzyną Kizior, Kayą Kołodziejczyk, Anną Sąsiadekoraz** Bartkiem Figurskim.Muzyka w wykonaniu duetu **SzaZa, czyli Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

O godz. 17.00 Nili Amit z Działu Edukacji muzeum opowie o roli tańca w kulturze żydowskiej, o tańcu we współczesnym w Izraelu oraz o samym święcie Simchat Tora.

Po jej wstępie odbędzie się otwarty pokaz filmu dokumentalnego „Let's Dance!* (Izrael 2011, 52 min),* w reżyserii Gabriela Bibliowicza. „Let's Dance!” to film dokumentalny o niebywałym sukcesie izraelskiego tańca współczesnego. Pokazuje, jak Izrael stał się uznanym światowym liderem tańca współczesnego i przyczynił się do jego historycznego rozwoju. Poczynając od fantastycznych pokazów video-dance, bogatego materiału archiwalnego, wywiadów, pokazów wizualnych, film śledzi wydarzenia, które spowodowały, że taniec współczesny jest do dzisiaj jednym z największych izraelskich osiągnięć kulturalnych. Autorem scenariusza jest Efrat Amit, a muzykę do filmu skomponował Uri Brauner Kinrot.

d9mlr7j

Nazwa święta Simchat Tora pochodzi z księgi Zohar. Pierwsze wzmianki o obchodach święta znajdujemy w Talmudzie. Święto upamiętnia zakończenie rocznego cyklu czytania Tory i rozpoczęcie nowego. W 2013 roku Simchat Tora rozpoczyna się wieczorem 26 września i kończy wieczorem dnia następnego. Głównym rytuałem Simchat Tora są radosne procesje (hakafot), podczas których świętujący tańczą i śpiewają niosąc zwoje Tory. Po zakończeniu siedmiu długich, tanecznych procesji odczytywany jest końcowy fragment Tory, a zaraz potem jej początek.

d9mlr7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mlr7j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj