RegionalneWarszawaZa darmo: pokaz filmów w Muzeum Historii Żydów Polskich

Za darmo: pokaz filmów w Muzeum Historii Żydów Polskich

"Dziesiąta kropla", "Szukając gwiazd", "Nazywaj mnie Żydem"

Za darmo: pokaz filmów w Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na darmowy pokaz filmów. W środę, 5 lutego, o godzinie 19:00 zobaczymy trzy filmy: "Dziesiąta kropla", "Szukając gwiazd", "Nazywaj mnie Żydem". Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Anielewicza 6. Wstęp wolny.

"Dziesiąta kropla", reż. Gabriel Ohayon, Francja 2012, dok., 31 min.

W społecznościach żydowskich wymagana jest obecność przynajmniej dziesięciu mężczyzn, by praktykować obrzędy religijne. Na Korsyce jest ich ośmiu. Jest to opowieść o małej społeczności na małej wyspie, która może niedługo zniknąć.

Gabriel Ohayon urodził się w 1988 r. Jako student nakręcił kilka filmów krótkometrażowych (F@ce World, Les Poches, Dégout@Des Couleurs, Pixel IT), a następnie swój pierwszy film dokumentalny Dziesiąta kropla. Film powstał podczas studiów na Wydziale Mistrzów Reżyserii i Produkcji Uniwersytetu Korsykańskiego (IUT de Corse).

"Szukając gwiazd", reż. Filip Luft, Polska 2012, kr. metr., 17 min.

Adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, który jest zakochany w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.

Filip Luft kończył studia na wydziale reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Filmowej Akademii Miroslava Ondricka w Pisku (Czechy). Absolwent wiedzy o kulturze w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zainteresował się historią getta warszawskiego i badał mentalne ślady tej historii we współczesnej Warszawie.

godz. 20.00

"Nazywaj mnie Żydem", reż. Michael Pfeifenberger, Austria, Izrael 2011, dok., 99 min.

Obecnie jest już oczywiste, że duża część narodu austriackiego brała udział w nazistowskiej machinie eksterminacyjnej. Jednak bardzo długo wspominanie Holocaustu było tematem tabu zarówno dla ofiar i ich potomków, jak i sprawców i ich dzieci. Czy nadal stanowi tabu dla wnuków i prawnuków? Film Nazywaj mnie Żydem stawia wiele pytań. Co zostało zapamiętane? Co jest zapomniane? A przede wszystkim: Jakie są dzisiaj losy tych, którzy przeżyli?

Michael Pfeifenberger urodził się w 1965 r. w Zederhaus. Jest filmowcem od 1995 r. Współpracował przy licznych międzynarodowych filmach i produkcjach telewizyjnych jako asystent reżysera, dyrektor produkcji, reżyser i autor.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)