Trwa ładowanie...

ZA DARMO: Jeden dzień w PRL

50 lat minęło! Pokazy filmowe i dyskusje, spacery, akcja na Facebooku - od dziś na Karowej 20!

ZA DARMO: Jeden dzień w PRL
dvr5lfe
dvr5lfe

Jeden dzień w PRL – tak Maciej Drygas, reżyser filmowy i dokumentalista, prowokujący w swojej twórczości do refleksji nad prawdziwym obliczem PRL-u, zatytułował zrealizowany w 2005 roku film będący archiwalną rekonstruującą jednego, przypadkowego dnia z dziejów Polski Ludowej − 27 września 1962 roku.

27 września 2012 roku minie 50 lat, od dnia w którym nic (dziś powiedzielibyśmy - medialnego) nie wydarzyło się. Z okazji tej przewrotnej rocznicy Dom Spotkań z Historią przygotował cykl wydarzeń – spotkania, dyskusje, pokazy filmowe połączonych z akcją na portalu społecznościowym Facebook, mających sprowokować do dyskusji i skłonić do refleksji nad kształtowanym dzisiaj przez media i kulturę masową obrazem PRL oraz zachęcić wszystkich młodych ludzi do konfrontacji z własną historią.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

PROGRAM WYDARZEŃ

DOM SPOTAŃ Z HISTORIĄ, ul. Karowa 20

dvr5lfe

26.09 (śr.), 18:00, DSH: SUPERSAM. Wirtualny spacer do miejsca, którego już nie ma.

Od wyburzenia Supersamu minęło sześć lat, ale nadal jest to obiekt wielokrotnie przywoływany w rozmaitych debatach o architekturze Warszawy. Oddany do użytku w 1962 roku był pierwszym sklepem samoobsługowym w Polsce. Zarówno budynek, jak i sprawa jego wyburzenia, rozpalała umysły nie tylko obrońców zabytków, społeczników, dziennikarzy, ale także wielokrotnie inspirowała współczesnych artystów. Wirtualny spacer po Supersamie poprowadzi Patrycja Jastrzębska (Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej MASŁAW), autorka i kuratorka projektu „Tu było, tu stało” poświęconego znikającej architekturze Warszawy po 1989 roku.

27.09 (czw.), 18:00, DSH: Co z tym „Misiem”? (dyskusja)

Skąd wzięło się popularne wśród młodych ludzi przeświadczenie, że realia PRL-u najlepiej oddają filmy Stanisława Bareji?Czy świat ukazany w „Misiu” naprawdę istniał? W jaki sposób PRL ukazywany jest przez współczesne polskie kino? O tym, jaką wizję naszej historii tworzą te filmy i co z tego wynika dyskutować będą: Maciej Drygas (reżyser), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), prof. Marek Hendrykowski (historyk i teoretyk filmu; medioznawca). Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Mateusz Werner.

29.09 (sob.), 12:00: WARSZAWA ’62. Spacer po mieście.

Zbiórka: przed kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Al. Solidarności 80.
Podróż w czasie do roku 1962. Trasa: al. Solidarności, al. Jana Pawła II, pl. Mirowski, pl. Żelaznej Bramy, pl. Grzybowski, ul. Świętokrzyska, ul. Marszałkowska. Spacer poprowadzi Juliusz Lichwa, historyk i przewodnik warszawski.

POKAZY FILMOWE W KINIE REJS, Krakowskie Przedmieście 21/23.

dvr5lfe

29.09 (sob.), 16:00, kino REJS, PRL w obiektywie Drygasa, cz. 1
Pokaz filmów i spotkanie z reżyserem Maciejem Drygasem prowokującym w swojej twórczości do refleksji nad prawdziwym obliczem PRL.

16:15 Usłyszcie mój krzyk (46’, 1991)
Historia śledztwa w sprawie Ryszarda Siwca, 59-letniego urzędnika z Przemyśla, który 8 września 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie na oczach tłumu dokonał aktu samospalenia na znak protestu przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Nagrody: Golden Gate Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco (1991), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Melbourne (1991), Nagroda Felix (Europejska Nagroda Filmowa) dla najlepszego filmu dokumentalnego (1991) i inne.

17:00 Jeden dzień w PRL (58’, 2005)
Filmowa rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia w Peerelu, od świtu do nocy. Nagrody: Platinum Remi na Worldfest Independent Film Festiwal w Houston (2007), specjalne wyróżnienie jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Tai Pei (2006), Srebrny Smok dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2006).

dvr5lfe

18:15 Rozmowa z reżyserem Maciejem Drygasem. Spotkanie poprowadzi filmoznawca prof. Andrzej Werner.

30.09 (niedz.), 16:00, kino Rejs, PRL w obiektywie Drygasa, cz. 2
Pokaz filmów i spotkanie z reżyserem Maciejem Drygasem.

16:15 Głos nadziei (58’, 2002). Historia rozgłośni Radia Wolna Europa. Maciej Drygas, zwrócił się do dawnych odbiorców RWE by podzielili się swoimi wspomnieniami o tej legendarnej instytucji. Swój dokument zilustrował materiałami archiwalnymi - amatorskimi i oficjalnymi filmami o życiu codziennym w Polsce Ludowej.

dvr5lfe

17:15 Cudze listy (56’, 2010). Przejmujący obraz życia w PRL i mechanizmu działania służb inwigilacyjnych. Służby bezpieczeństwa kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Film jest złożony z unikatowych materiałów archiwalnych.

18:30 Rozmowa z Maciejem Drygasem. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Mateusz Werner.

AKCJA NA FACEBOOKU:
Odzyskaj z nami ten dzień, miesiąc, rok. Co Twoi najbliżsi robili 27 IX 1962 roku? Podziel się z nami swoją historią… Odzyskaj z nami utracone wspomnienia! Pomóż nam zrekonstruować dzień, miesiąc, rok. Co Twoi najbliżsi robili w 1962 roku? Co się wydarzyło 50 lat temu w świecie kultury, nauki i sportu? Podziel się z nami swoją historią, a 27 września 2012 opublikuj na Facebook-u status: „Odzyskałem dzień, w którym nic się nie wydarzyło – mój dzień”.

dvr5lfe
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj