Za darmo: Jak odczarować blokowiska?
Rusza serwis blokowisko.waw.pl
Wpisuję w wyszukiwarce hasło „blokowisko”. I co widzę? Poza definicjami „wielki zespół mieszkaniowy”, „grupa wielokondygnacyjnych budynków” „skupisko o funkcjach mieszkaniowych”, masa epitetów – „odstraszające”, „przeklęte”, „szare”, „zimne” - mówi Anna Brzezińska-Czerska, autorka nowootwartego serwisu blokowisko.waw.pl . Na stronie, której podtytuł brzmi "Moje miejsce, moja przestrzeń", autorka stara się odczarować blokowiska, pokazać, że mogą być one miejscem niezwykłym i przyjaznym. Inauguracja strony odbędzie się jutro w Cafe Roskosz na warszawskim Ursynowie.
Blokowiskom, które zaczęły powstawać od połowy ubiegłego wieku w najróżniejszych zakątkach Polski przyświecała pewna idea, od której niepostrzeżenie przez ostatnie dwie dekady odeszliśmy. Była to potrzeba funkcjonalnego aranżowania przestrzeni, tak by spełniała ona wszelkie potrzeby mieszkańców – także te polegające na „byciu razem”, poczuciu wspólnotowości - mówi autorka projektu, która sama wychowała sie na warszawskim Ursynowie. Z dzieciństwa pamiętam spotkania z rówieśnikami na błocie placów budów i jedynych w swoim rodzaju placach zabaw oraz rodzinne spacery na działki przy Rosoła (gęsto dziś zabudowane) i ten wieeelki dąb Mieszko. Z późniejszych lat zaś malowane Foto Metro przy Koncertowej, kilka imprez przy Alternatywy 4, studio tatuażu przy Dereniowej, studio nagrań gdzieś w piwnicy - wspomina.
Te wspomnienia, a także nowe doświadczenia będą tworzyć jej stronę internetową. Teraz łączę te porozsypywane po mapie wspomnień punkty i z aparatem czy kamerą przemierzam dzielnicę. Fascynujące to dla mnie doświadczenie, bo poza poznawaniem miejsc, poznaje ludzi, historię - mówi. Efektem tych poszukiwań, zdejmowania złego czaru z blokowiska, jest portal blokowisko.waw.pl i publikowane na nim fotografie oraz filmy. Pierwsze z nich możecie już zobaczyć. W planach jest także akcja happeningowa dla mieszkańców.
Jutro odbędzie się inauguracja serwisu. Będzie ona połączona z pokazem krótkich filmów zrealizowanych w ramach tego projektu oraz dyskusją wokół ursynowskich osiedli. Udział wezmą m.in. Anna Brzezińska-Czerska, autorka projektu blokowisko.waw.pl, Michał Fijka, przewodnik warszawski z grupy WarsOff i Anna Pelc, autorka projektu „Obudź kwadrat”. Spotkanie poprowadzi Bartek Wasilewski, dziennikarz radiowej Czwórki.
Cafe Roskosz, ul. Wiolinowa 2a
czwartek (22.11), godz. 19.00