Za darmo: Bohdan Tomaszewski Cup 2016 na kortach Legii Warszawa
Tenisistki i tenisiści rywalizują o puchar red. Bohdana Tomaszewskiego.
W poniedziałkowy wieczór na kortach stołecznej Legii, uroczyście otwarto 49. Międzynarodowy Turniej Tenisowy do lat 16 - Bohdan Tomaszewski Cup. Dziewczęta i chłopcy z całej Europy rywalizują o puchar redaktora Bohdana Tomaszewskiego. W tegorocznej edycji udział weźmie około 100 zawodników z kilkunastu państw. Zmagania uczestników na kortach przy ul. Myśliwieckiej 4a potrwają do 3 września. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Turniej rozgrywany jest od 1968 roku, co czyni go najstarszym w Polsce. Od 2012 roku ma I kategorię Europejskiej Federacji Tenisowej, dzięki czemu przyjeżdżają do Warszawy najlepsi młodzi zawodnicy i zawodniczki. Także i teraz przyjechała setka tenisistów z kilkunastu państw. Otwarcia imprezy dokonała Izabella Sierakowska-Tomaszewska, prezes Fundacji Bohdana Tomaszewskiego. Wstęp na wszystkie mecze jest wolny. Stawką dla zwycięzców są puchary (w tym replika oryginalnego pucharu ufundowanego przez Redaktora Bohdana Tomaszewskiego), punkty do rankingu i nagrody rzeczowe.
Bohdan Tomaszewski Cup 2015
W Bohdan Tomaszewski Cup 2015 grało niemal stu uczestników z dziewięciu państw: Białorusi, Wielkiej Brytanii, Serbii, Niemiec, USA, Ukrainy, Węgier, Rosji i oczywiście Polski. Już przed startem było widać, że wśród kadetek prym będzie wiodła reprezentacja Ukrainy, bo pięć na osiem rozstawionych zawodniczek reprezentowało właśnie ten kraj. My trzymaliśmy kciuki za turniejową „1”, czyli Annę Hertel, ale ta przegrała w ćwierćfinale z Darią Snigur.
Honorowy patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Honorowy patronat nad Bohdan Tomaszewski Cup 2016 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który ufundował puchary dla najlepszego Polaka i najlepszej Polki w turnieju.
Bohdan Tomaszewski - patron turnieju
Legenda polskiego dziennikarstwa. Relacjonował igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata, autor wielu książek i artykułów. Urodził się w Warszawie 10 sierpnia 1921 roku, zmarł 27 lutego 2015 roku.
- Stoję przed wami z laską zamiast rakiety, ale wciąż na korcie - żartował Bohdan Tomaszewski podczas spotkań z uczestnikami turnieju swojego imienia. Wspominał przy tym, jak sam, jeszcze przed wojną, startował w turnieju kadetów, który zresztą niespodziewanie wygrał. - Mój turniej jest niejako długiem za tamto wydarzenie. Pomysł jego stworzenia w 1968 roku podniecił mnie i ogarnął. Nie zastanawiałem się wtedy, czy to będzie trwało kilka lat, czy 100. Ale teraz mam nadzieję, że tradycja będzie przekazywana niczym pałeczka w sztafecie lekkoatletycznej - mówił Bohdan Tomaszewski.
Pobierał nauki u Staszica. W czasie wojny chodził na zajęcia Tajnej Głównej Szkoły Handlowej. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz AK (ps. "Mały"). Po kapitulacji trafił do obozu w Pruszkowie. Po wojnie rozpoczął pracę w "Kurierze Szczecińskim", kontynuował grę w barwach SKT Szczecin. "Na odkrytym korcie centralnym nie było linii, nawierzchnia była zniszczona, a pośrodku stał wrak wojskowego samochodu ze znakami Luftwaffe. Ślad niedawno zakończonej wojny. Jeńcy niemieccy pomogli nam, zresztą gorliwie, w doprowadzeniu tego kortu do pełnej okazałości" wspominał.
W 1948 rozpoczął pracę jako dziennikarz sportowy w "Expressie Wieczornym" i przeniósł się do Warszawy. W 1955 został sprawozdawcą radiowym, a później telewizyjnym. Komentował m. in. 12 igrzysk olimpijskich letnich i zimowych. Napisał "Dziesięć moich olimpiad", "Wimbledon", "Romantyczne mecze", "Łączymy się ze stadionem", "Proszę o klucz", "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Do ostatniego tchu". Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Najmocniej związany był z Polskim Radiem. W 1972 roku przyznano mu Diamentowy Mikrofon. Laureat konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Zapraszamy na korty Legii Warszawa przy Myśliwieckiej 4a. Wstęp wolny.
Źródło: (rp.pl/tomaszeskicup.com/WawaLove.pl)
Przeczytaj też: Brakuje szkół w stolicy. Największy problem w Wilanowie