Wykryto gigantyczny magazyn BMK. "Można uzyskać nawet 12 ton amfetaminy"
"Czarnorynkowa wartość substancji to 20 milionów złotych"
Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Kontroli Skarbowej ujawnili w okolicach Warszawy magazyn, w którym od roku przechowywane były kanistry z benzylometyloketonem - substancją do produkcji amfetaminy. - Właściciel towaru – Aleksander E. – od marca 2014 roku przebywa w areszcie, dokąd trafił w związku z zarzutami w śledztwie prowadzonym przeciwko grupie Damiana W., ps.„Wariat” - informuje Centralne Biuro Śledcze
Aleksander E. współdziałał z grupą przestępczą Damiana W., ps. "Wariat" jako jeden z jej kooperantów. Od ponad roku przebywa w areszcie. Jest podejrzany o popełnienie szeregu przestępstw: obrotu znacznymi ilościami benzylometyloketonu (zwanym w skrócie BMK), prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i posługiwania się podrobionymi dokumentami.
Funkcjonariusze CBŚP od momentu zatrzymania Aleksandra E. próbowali ustalić miejsce, w którym podejrzany przechowywał zabronione substancje. Ciężka praca operacyjna policjantów opłaciła się. - W okolicach Warszawy ujawniono gigantyczny magazyn BMK. Funkcjonariusze CBŚP, wspierani przez funkcjonariuszy podlaskiej Kontroli Skarbowej, zabezpieczyli 7 ton benzylometyloketonu (BMK), składnika służącego do wytwarzania substancji psychotropowej – siarczanu amfetaminy. Płyn ten znajdował się w 346 kanistrach, o pojemności 20 litrów każdy - informują mundurowi.
Z opisów na etykietach wynikało, że towar ten został sprowadzony zza granicy oraz że są to legalne w Polsce poliglikozydy alkilowe, powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry.
Wstępne badania chemiczne, wykonane przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, wykazały jednak, że zabezpieczony płyn, to fenyloaceton (fenylopropanon, P2P, benzylometyloketon, BMK) – organiczny związek chemiczny z grupy ketonów. Z zabezpieczonej przez funkcjonariuszy substancji, w zależności od umiejętności chemika, można uzyskać do 12,5 tony amfetaminy . Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego BMK wynosi około 20 milionów złotych.
Za popełnienie przestępstwa importu, nabycia, posiadania, przechowania lub wprowadzania do obrotu prekursorów, w celu niedozwolonego wytworzenia środka odurzającego lub substancji psychotropowej, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Przeczytajcie też: Ponad 300 km/h po S79. "Pozdrowienia dla Bogusia z M3"