RegionalneWarszawaWielki sukces warszawskich matematyków. "Ich dowód jest oszałamiająco piękny"

Wielki sukces warszawskich matematyków. "Ich dowód jest oszałamiająco piękny"

Naukowcy z UW znaleźli dowód na hipotezę sprzed 25 lat!

Wielki sukces warszawskich matematyków. "Ich dowód jest oszałamiająco piękny"

19.09.2014 11:10

Matematycy od 25 lat próbowali znaleźć dowód na hipotezę Bernoulliego, sformułowaną przez francuskiego matematyka Michela Talagranda. Udało się to wreszcie dwóm naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich praca ukazała się w prestiżowym czasopiśmie matematycznym. - poinformował PAP Nauka w Polsce .

Uczeni z Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW dr hab. Witold Bednorz i prof. Rafał Latała znaleźli dowód hipotezy, której rozwiązania matematycy próżno szukali od ponad 20 lat. Ich praca pt. "On the boundedness of Bernoulli processes" ukazała się w czasopiśmie "Annals of Mathemathics". Za znalezienie dowodu autorom przysługiwała nagroda w wysokości 5 tys. dolarów ufundowaną przez twórcę hipotezy, Michela Talagranda. Francuski matematyk na swojej stronie skomentował: "Ich dowód jest po prostu oszałamiająco piękny" ("Their proof is simply stunningly beautiful").

Hipoteza Bernoulliego była jednym z pięciu problemów, za których rozwiązanie Talagrand zaoferował nagrodę finansową. Rozwikłany już przez polskich matematyków problem był przez Francuza najwyżej wyceniony - za rozwiązanie pozostałych czterech Francuz przeznaczył po 1 tys. dolarów. Problemy te cały czas nie zostały rozwikłane.

Witold Bednorz i Rafał Latała - jak czytamy na stronie MIM UW, udowodnili tzw. hipotezę Bernoulliego, która mówi że "istnieją zasadniczo tylko dwa sposoby szacowania supremum procesu Bernoulliego (z grubsza biorąc, można o takich procesach myśleć jako o kolejnych sumach częściowych szeregów, do których wyrazów dostawiane są losowe znaki, niezależnie, ale z tym samym, ustalonym rozkładem) - jeden sposób polega na ograniczeniu jednostajnym i brutalnym dostawieniu modułów, drugi zaś na szacowaniu przez supremum dominującego procesu gaussowskiego". Tak opisuje rozwiązany przez warszawskich matematyków problem prodziekan UW. Wierzymy mu na słowo.

*Matematykom serdecznie gratulujemy! Przeczytajcie też: Studiuj Warszawę i Wisłę! Trwa nabór na podyplomowe studia varsavianistyczne przy UW *

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)