RegionalneWarszawaWażysz ponad 120 kg? Nie skorzystasz z Veturilo

Ważysz ponad 120 kg? Nie skorzystasz z Veturilo

Kontrowersyjny zapis w regulaminie wypożyczalni rowerów miejskich

Ważysz ponad 120 kg? Nie skorzystasz z Veturilo

Nowy regulamin wypożyczalni miejskich rowerów wzbudził oburzenie części mieszkańców Warszawy, szczególnie zapis dotyczący maksymalnego obciążenia roweru. Okazuje się bowiem, że z systemu Veturilo może korzystać wyłącznie osoba, która waży nie więcej niż 120 kilogramów. - Co z osobami chorującymi na otyłość III stopnia? - pyta Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość.

"Prosili o to użytkownicy"

- Rzeczywiście, 16 kwietnia operator rowerów miejskich, firma Nextbike wprowadziła zapis o maksymalnym obciążeniu roweru - powiedział WawaLove.pl Wiktor Paul z biura prasowego ZTM - Prosili o to sami użytkownicy Veturilo . Zapis dotyczy bezpiecznego korzystania z jednośladów przy obciążeniu przekraczającym 120 kg i przez użytkowników w wieku poniżej 13 lat - dodaje Paul.

- Jest to wyraźny sygnał, że z miejskich pojazdów nie będą mogły korzystać osoby chore na otyłość III stopnia, czyli osoby ważące więcej niż 120 kilogramów - mówi Gajda. Na taki rodzaj otyłości mogą chorować m.in. osoby z cukrzycą lub z niektórymi typami nowotworów. Rzeczniczka zwróciła się do firmy z prośbą o wyjaśnienie. - Reakcja Nextbike była prawie natychmiastowa - opowiada rzeczniczka. - Operator miejskich rowerów zwrócił uwagę, że zapis został wprowadzony na prośbę użytkowników. Nextbike dodaje też, że do tej pory nie było przypadku zniszczenia sprzętu z tego powodu.

Wypożyczalnia rowerów niestandardowych

- Nie chodzi nam o to, by zmieniać świat i nagle dostosowywać wszystkie rowery do potrzeb ludzi z otyłością - mówi Gajda. - Chcemy jednak by dostrzeżono nasze potrzeby. Rzeczniczka Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość sugeruje, by w systemie lub poza systemem stworzyć pulę rowerów miejskich dostosowanych dla potrzeb takich osób. - Nie tylko otyłych, również z niektórymi formami niepełnosprawności lub np. dla dzieci. Gajda dodaje, że nieoficjalnie dowiedziała się, iż w ZTM powstaje projekt utworzenia wypożyczalni rowerów niestandardowych.

Zapytaliśmy o to. - Obecnie koordynujemy kilka projektów rowerowych, w tym wypożyczalnie dla dzieci 7-10 lat, tandemów, rozszerzamy też ofertę rowerów typu cargo - mówi nam Artur Tondera. - Współpracujemy również z fundacją, która ułatwi wypożyczenie rowerów osobom niepełnosprawnym. Nic nie wiem o wypożyczalniach rowerów dla osób z otyłością - dodaje Tondera, który w ZTM kieruje Sekcją Rozwoju Ruchu Rowerowego.

Może warto byłoby zatem o tym pomyśleć? Według badań OBOP-u, 46 proc. społeczeństwa W Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Jak podał niedawno tygodnik "Polityka", w ciągu ostatnich 30 lat liczba dzieci z nadwagą w Warszawie wzrosła 10 razy, a co drugi dorosły warszawiak ma problem z nadmierną otyłością.

Obraz
rowerotyłośćrowery

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)