RegionalneWarszawaWarszawiacy będą mieć eko-szpitale

Warszawiacy będą mieć eko‑szpitale

Kolektory słoneczne trafią do trzech szpitali w stolicy

Warszawiacy będą mieć eko-szpitale

Międzyleski Szpital Specjalistyczny, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im dr J. Bogdanowicza, Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny - na tych placówkach zamontują ekologiczne, bardziej przyjazne środowisku, a przede wszystkim bardziej oszczędne kolektory słoneczne. To wszystko dzięki programowi „Budowa systemu energii odnawialnej – kolektory słoneczne w zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem tworzącym jest samorząd województwa mazowieckiego”.

W dwunastu placówkach podlegających samorządowi województwa zainstalowane będą kolektory słoneczne. Inwestycja o wartości ponad 34,6 mln zł będzie realizowana z 85-procentową dotacją ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Umowę na wykonanie projektu podpisali marszałek Adam Struzik i prezes zarządu Janusz Tomaszkiewicz reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o. (lider), ECO-THERM sp. z o.o. i Wachelka INERGIS S.A.

– Zakres prac, który mamy do wykonania, obejmuje modernizację instalacji tak, że będzie współpracować z istniejącym już systemem. Całość projektu zaplanowana jest w systemie „zaprojektuj i zbuduj". Nasza pracownia rozpocznie prace projektowe już w czerwcu. Dysponujemy potencjałem zarówno projektowym, jak i wykonawczym. Wszystkie trzy firmy inżynierskie będące członkami konsorcjum mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie i również wykonanych kilkadziesiąt inwestycji tego typu w szpitalach w całym kraju – dodał prezes zarządu Janusz Tomaszkiewicz reprezentujący wykonawcę projektu – konsorcjum firm ENVIROTECH sp. z o.o.

Inwestycja na dużą skalę

– O zaletach stosowania kolektorów słonecznych nie trzeba nikogo przekonywać. To oszczędności, czystsze środowisko, ale też obowiązek wynikający z unijnych regulacji. Dzięki tak dużej pomocy ze strony Funduszu Szwajcarskiego nasze szpitale mają szanse zostać liderami ekologicznych inwestycji – powiedział marszałek Adam Struzik. Przedsięwzięcie będzie realizowane w 12 placówkach zdrowotnych na terenie całego Mazowsza, w tym w trzech warszawskich. Łączna powierzchnia czynna kolektorów słonecznych we wszystkich szpitalach biorących udział w projekcie to 5367 m². Energia uzyskana w ten sposób posłuży do podgrzewania wody użytkowej w placówkach.

Nie tylko kolektory

Co ważne, powstanie system monitoringu instalacji oraz efektów energetycznych. Dodatkowo zrealizowane będą również tzw. prace towarzyszące, które zapewnią efektywne wykorzystanie energii pozyskanej z instalacji kolektorów słonecznych. Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe, stolarki drzwiowej i okiennej oraz docieplenie ścian i stropów budynków szpitalnych przełoży się na mniejsze zużycie węgla czy gazu, co z kolei wpłynie na niższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)