Trwa ładowanie...

Warszawa. W sercu Lasu Bielańskiego powstała "Rajska oaza"

Mieszkańcy Bielan mają powody do radości i dumy. Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy, poinformował w mediach społecznościowych, że zakończyła się rewitalizacja terenu przed kościołem pokamedulskim w Lesie Bielańskim. Powstała tam ''rajska oaza''.

Warszawa. W sercu Lasu Bielańskiego powstała "Rajska oaza"Źródło: Facebook
d4eemb1
d4eemb1

Warszawa. "Rajska oaza" w Lesie Bielańskim

Na początku marca na terenie przed kościołem pokamedulskim, rozpoczęta została budowa niepowtarzalnego ogrodu w ramach projektu ''Odpocznij u kamedułów'', który realizowany z był budżetu obywatelskiego.

- Teren przy kościele cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na klimat Rezerwatu Lasu Bielańskiego, bliskość natury oraz walory architektoniczne i historyczne całego kompleksu pokamedulskiego. Jednak aby mógł w pełni służyć swoim urokiem, potrzebuje remontu - przekonywali wówczas autorzy projektu.

Tymczasem Grzegorz Pietruczuk burmistrz dzielnicy Bielany poinformował, że prace właśnie dobiegły końca. "Rajska oaza" w Lesie Bielańskim podzielona została na dwie strefy. Pierwsza z drewnianymi zabawkami, druga do odpoczynku, wypełniona roślinami. Gatunki są charakterystyczne dla dawnych ogrodów klasztornych, a nasadzenia podzielone zostały na cztery kwatery.

- W pierwszej znajdziemy zioła zakonne i rośliny lekarskie (szałwia, melisa, mięta i lawenda), w drugiej wyrosną truskawki, poziomki, maliny oraz porzeczki, a w dwóch kolejnych znalazły się konwalia, piwonia chińska, stokrotka ogrodowa i kosaciec syberyjski. Dodatkowo naprzeciwko Kościoła zasadzono soczyście fioletowe krokusy. Zwieńczeniem nowego ogrodu są jabłonie rajskie - przekonuje Pietruczuk.

d4eemb1

Ponadto do pasieki z pszczołami dostawiono karmniki i budki dla ptaków oraz domki dla owadów. Nie ulega wątpliwości, że Kościół Pokamedulski od zawsze był ostoją życia, zarówno tego dzikiego, jak i udomowionego. Po rewitalizacji ilość stworzeń korzystających z dobrodziejstw leśnej oazy poszerzy się o kolejne gatunki.

- Odnowienie terenu przed świątynią to kolejny etap całościowej rewitalizacji dawnego klasztoru kamedułów. W 2018 roku renowacji poddano budynek kościoła i część eremów. Odświeżona została także szopka bożonarodzeniowa z rzeźbami Józef Wilkoń. Wizytówka Bielan nabrała nowego wyglądu i przez długi czas będzie dobrze służyć mieszkańcom - dodaje burmistrz.

Ogród powstał w ramach budżetu obywatelskiego. Na budowę wydano blisko pół miliona złotych.

Zobacz także:Odmrażanie gospodarki. Polacy znów myślą o wyjazdach. "Ma być ustronnie i bezpiecznie"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eemb1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eemb1
Więcej tematów