RegionalneWarszawaWarszawa. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Codziennie w Polsce życie odbiera sobie 15 osób

Warszawa. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Codziennie w Polsce życie odbiera sobie 15 osób

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. WHO alarmuje, że co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie. W tegorocznym Budżecie Obywatelskim warszawiacy mogą głosować na specjalny projekt.

Warszawa. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Codziennie w Polsce życie odbiera sobie 15 osób
Źródło zdjęć: © Pixabay

Szybkie tempo życia, stres, zmęczenie i ciągła rywalizacja – tak wygląda codzienność wielu ludzi mieszkających w Warszawie. Dopiero gdzieś na samym końcu tej listy znajduje się nasze zdrowie psychiczne. Choć, jak pokazują badania – chyba coraz częstszy jego brak.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że już w roku 2050 depresja stanie się chorobą cywilizacyjną bardziej powszechną niż cukrzyca czy otyłość i tym samym znajdzie się na pierwszym miejscu przyczyny zgonów. Już w tym momencie na świecie życie w wyniku samobójstw traci rocznie około 800 tysięcy osób – to więcej niż na wojnach.

Warszawa. Codziennie w Polsce życie odbiera sobie 15 osób

Jak informuje w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia, w Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie, rocznie ponad 5 tysięcy, to więcej niż w wypadkach samochodowych.

Problem samobójstwa dotyka wszystkie grupy wiekowe, niezależnie od płci, chociaż jak pokazują badania, bardziej podatni są tutaj mężczyźni.

To oni popełniają samobójstwa najczęściej. Dramat rozgrywa się za drzwiami

Warszawa. "Przeciwdziałające samobójstwom tabliczki"

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim mieszkańcy Warszawy mają okazję oddać głos na projekt o nazwie: "Przeciwdziałające samobójstwom tabliczki z numerami telefonów zaufania".

Warszawiaków o pomyśle informuje w mediach społecznościowych Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego, który zachęca do głosowania.

"Projekt zakłada umieszczenie tabliczek informacyjnych na mostach oraz peronach metra. Na tablicach zamieszczone byłyby numery telefonów, pod którymi osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym mogłyby uzyskać pomoc. Wielu osobom można pomóc w ten sposób, dając możliwość zatrzymania przed popełnieniem ostatecznego, nieodwracalnego, tragicznego kroku. Byłaby to jedna z form przedstawienia informacji o dostępnej pomocy" – czytamy w opisie.

Pomysłodawcą projektu jest Maciej Matraszek z Fundacji „eF kropka”, przeciwdziałającej stygmatyzacji osób po kryzysach psychicznych.

Warszawa. Gdzie szukać pomocy?

Z darmowej pomocy psychologów można skorzystać m.in. dzięki inicjatywie "Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego". Potrzebujący pomocy mieszkańcy stolicy mają do dyspozycji kilka punktów, które zostały uruchomione m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, jak również w Szpitalu Bródnowskim i Szpitalu Wolskim.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)