Trwa ładowanie...

Warszawa. Radość na Bemowie. Przy Łosiowych Błotach nie wyrośnie covidowe osiedle

Sąd nie dopuścił do sprytnego obejścia prawa przez dewelopera, który chciał zbudować osiedle w środku lasu, w otulinie rezerwatu. Inwestor nie będzie mógł, powołując się na ustawę koronawirusową, wybudować w trybie pilnym domów do rekonwalescencji osób po zakażeniach wirusem.

Warszawa. Inwestycja na Bemowie, w środku lasu, na terenie dawnej leśnej wojskowej bazy radarowej, nie dojdzie jednak do skutku. Mieszkańcy okolic nie kryją radości. Protestowali przeciwko planom dewelopera i włożyli wiele trudu w walkę z absurdalnym pomysłem budowlanymWarszawa. Inwestycja na Bemowie, w środku lasu, na terenie dawnej leśnej wojskowej bazy radarowej, nie dojdzie jednak do skutku. Mieszkańcy okolic nie kryją radości. Protestowali przeciwko planom dewelopera i włożyli wiele trudu w walkę z absurdalnym pomysłem budowlanymŹródło: WP, fot: Barbara Kwiatkowska
djmkcvj
djmkcvj

Wszystko zaczęło się w czerwcu zeszłego roku. To wtedy dawna radarowa wojskowa baza w środku lasu na Bemowie została otoczona płotem. Rowerzyści i spacerowicze, którzy tydzień wcześniej poruszali się asfaltową drogą wiodącą przez leśne tereny, zdziwieni stawali pod drucianą furtką, opatrzoną tablicami firmy ochroniarskiej.

Wkrótce rozpoczęła się wycinka drzew pod budowę. Wcześniej, w styczniu 2020 roku inwestor, który planował budowę w lesie koło Starych Babic 15 domów, dostał jasną odmowę od rady dzielnicy Bemowo. Radni nie udzielili zgody na wniosek złożony w trybie ustawy lex deweloper, pozwalającej na budowę wbrew planom zagospodarowania. Na inwestycję zakładającą budowę w lesie ekologicznego osiedla, złożonego z dwurodzinnych domków, korzystających z energii z paneli słonecznych, oczywiście nie zgadzał się też dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, uznając w nim zagrożenie dla mieszkańców pobliskich Łosiowych Błot, rezerwatu łosi. Regionalny dyrektor ochrony środowiska upierał się przy ustanowieniu planu ochrony terenu i jego przeznaczenie na cele rekreacyjne, a nie mieszkaniowe.

Warszawa. Łosiowe Błota na Bemowie. Nikt nie chciał budowy w środku lasu, w otulinie rezerwatu. Tylko inwestor walczył o inwestycje ingerującą w przyrodę

Przeciwko inwestycji byli wszyscy, z wyjątkiem inwestora i ewentualnych mieszkańców, którzy mogli zamieszkać dosłownie w środku pięknego, zielonego lasu. Wszyscy protestowali - mieszkańcy okolic, przyrodnicy, aktywiści.

djmkcvj

Inwestor postanowił powołać się na działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Rozpoczął inwestycję "Zdrowa i Ekologiczna Zieleń - Mazowiecki Niepubliczny Kompleks Zwalczania COVID-19 oraz eliminowania skutków społeczno-gospodarczych, wywołanych COVID-19”, a w piśmie do władz dzielnicy poinformował, że buduje "domy do wynajęcia dla osób odbywających kwarantannę, a w kolejnym okresie zostaną zaoferowane do wynajmu osobom, które w wyniku kryzysu wywołanego pandemią straciły własne domy i mieszkania".

Warszawa. Łosiowe Błota na Bemowie. Radość mieszkańców. "Może spacer wspólny?"

W reakcji na takie informacje wójt Starych Babic Sławomir Sumka zawiadomił o sprawie Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie. Teraz, jak poinformowali mieszkańcy w mediach społecznościowych, na grupie "NIE dla zabudowy Lasu Bemowskiego" wreszcie problem został rozwiązany. Przed weekendem internauci opublikowali wyrok Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Skarga dewelopera Sawa Solec Residence na decyzję Mazowieckiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych została oddalona.

Mieszkańcy, którzy prowadzili bój o las dla natury i dla wszystkich mieszkańców okolic, nie kryją radości. Planują wspólny spacer po uratowanej przed deweloperką okolicy, na który zapraszają wiele osób, które zaangażowały się w sprawę.

Jakie mogą być objawy boreliozy? Dr Michał Sutkowski przypomina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djmkcvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djmkcvj
Więcej tematów