Warszawa. Poradzi sobie z połową stołecznych śmieci. Rozbudowa zakładu utylizacji
Pod najnowocześniejszy w Polsce kompleks do unieszkodliwiania stałych odpadów na Targówku już szykowane jest miejsce. Trwają rozbiórki i porządkowanie terenu. Władze stolicy zapewniają, że rozbudowany zakład nie będzie uciążliwy i będzie całkowicie bezpieczny. Tymczasem powstało tam centrum informacyjne, które będzie służyło edukacji.
05.07.2021 18:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na ulicy Zabranieckiej zakończył się montaż konstrukcji wsporczej pod chłodnie wentylatorowe. To 8 masywnych słupów o wadze ponad 9 ton każdy. Chłodnie stanęły w nowym miejscu, dobudowane do nich będą pozostałe części kompleksu.
Tak powstaje nowa, w pełni zautomatyzowana sortownia na 30 tysięcy ton odpadów z selektywnej zbiórki. To prawie połowa śmieciowej produkcji, która tworzy Warszawa. Po ukończeniu inwestycji ma być bezpieczniej, czyściej i taniej.
- Rozbudowa jest priorytetem spółki i przyszłością całej Warszawy. To będzie nowoczesna, bezpieczna dla mieszkańców i środowiska instalacja, która ustabilizuje gospodarkę odpadami w stolicy - mówi Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.
Teraz trwają prace nad częścią kompleksu, który przetwarza śmieci, które mogą stać się kompostem - halą kompostowni i dojrzewania kompostu oraz halą czyszczenia kompostu. Ale powstają nie tylko techniczne obiekty - właśnie skończyły się prace nad centrum informacyjnym, które będzie poświęcone inwestycji na każdym jej etapie.
Warszawa. Poradzi sobie połową stołecznych śmieci. Rozbudowa zakładu utylizacji
Ścianę frontową budynku zdobi mural. To namalowana ekologicznymi farbami wizualizacja rozbudowanej instalacji. Centrum, jak informuje ratusz, będzie służyło edukacji ekologicznej i będzie otwarte dla mieszkańców w każdym wieku oraz dla dziennikarzy.
Rozbudowa zakładu unieszkodliwiania stałych odpadów komunalnych zakończona będzie w 2024 roku. Obiekt będzie największym takim kompleksem w Polsce, całkowicie bezpiecznym dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Zakład dysponować będzie trzema niezależnymi liniami technologicznymi. Dzięki zmodernizowanej instalacji odpady zostaną przekształcone w prąd i ciepło, które trafią do kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych w Warszawie.