Warszawa. Nowy operator mobilnych płatności za parkowanie
Od 1 kwietnia kierowcy w Warszawie mogą płacić za parkowanie w aplikacji moBILET. Jest to metoda płatności bez dotykania parkomatu, co zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem. Płatność mobilna oznacza również oszczędność czasu i pieniędzy.
02.04.2020 | aktual.: 02.04.2020 13:38
Do tej pory kierowcy mieli do dyspozycji jedną aplikację do płatności mobilnych – MobiParking. Dzięki rozstrzygniętemu przetargowi możliwe było podpisanie umów z dwoma dostawcami.
Oprócz dotychczasowego dostawcy czyli firmy SkyCash i aplikacji MobiParking, kierowcy mogą teraz korzystać z usług firmy Mobile Traffic Data i aplikacji moBILET. Umowa z tym wykonawcą została właśnie podpisana. Korzystanie z usług jest możliwe od 1 kwietnia.
Wprowadzenie jednocześnie dwóch operatorów powinno znacznie zwiększyć udział mobilnych płatności. Dla kierowców taka forma jest bardzo korzystna. Nie muszą obawiać się kolejki do parkomatu. Parkowanie można opłacić będąc w samochodzie, bez ryzyka natrafienia na kontrolę podczas dokonywania płatności w parkomacie. Płatność mobilna daje możliwość opłacenia konkretnego czasu. W ten sposób unika się nadpłacania. Nie trzeba też z góry wiedzieć, jak długo będziemy parkować.
Warszawa. Nie trzeba mieć smartfona
Użytkownicy obu aplikacji mają możliwość płacenia aplikacją mobilną oraz SMS-em lub komendami głosowymi IVR. Dwie ostatnie metody nie wymagają posiadania smartfona ani pobrania aplikacji. Należy być natomiast zarejestrowanym użytkownikiem usługi i zadeklarować odpowiednie źródło płatności, np. kartę płatniczą lub wirtualną portmonetkę. Wirtualna portmonetka to rodzaj przedpłaconego rachunku. Jest to system podobny do prepaid w telefonach komórkowych. Należy zasilić konto, z którego następnie pobierane są opłaty.
Płatności mobilne z roku na rok zyskują na popularności. W 2019 r. ZDM zanotował kolejny przyrost użytkowników. Na przestrzeni czterech lat płatności tą metodą wzrosły o ponad 70 proc.
Warszawa. Utrzymanie opłat za parkowanie
ZDM podkreśla, że dostaje wiele próśb o zniesienie opłat za parkowanie w czasie epidemii. Przypomina jednak, że celem strefy płatnego parkowania jest zapewnienie dostępności miejsc postojowych w centrum. Dzięki utrzymaniu opłat łatwiej jest znaleźć wolne miejsce w rejonie szpitali. Możliwe też było zwolnienie personelu szpitali i placówek ratownictwa z opłat za parkowanie.
Operator parkomatów prowadzi dezynfekcję urządzeń. Kontrola opłat jest prowadzona wyłącznie zdalnie, za pomocą pojazdów wyposażonych w kamery. Zdalnie można również wyrobić lub przedłużyć abonament mieszkańca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.