Warszawa. Jest plan na park pod Kopcem Powstania. Wkrótce początek prac
Dopiero w sierpniu 2023 roku będzie można świętować kolejną rocznicę Powstania Warszawskiego w odnowionej, imponującej przestrzeni. Prace modernizacyjne w Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego ruszą w październiku, a ich koniec przewidywany jest za dwa lata.
17.09.2021 15:51
Zieleń, pracowicie zarastająca latami ceglane i betonowe złomy, zwożone z porządkowanych po wojnie miejsc, z placów nowych budów z pierwszych lat odbudowy stolicy, żyła według swoich reguł. Z czasem wiele drzew okrzepło, ale wciąż wiele rachitycznych akacji i innych samosiejek czeka na uporządkowanie fachową ręką.
Park bowiem przestanie być spontanicznym zbiorowiskiem okazów dendrologicznych, porastających górkę. Pojawią się w nim ciekawe ekspozycje historyczne opowiadające o odbudowie stolicy.
Odwiedzający będą mieli przed oczyma wiele eksponatów, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto po zakończeniu działań wojennych - ruiny Warszawy zostaną wyeksponowane przy głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż schodów, czyli odnowionej Alei Godziny "W", prowadzącej na szczyt. Teraz tę drogę otaczają małe drewniane krzyżyki, przypominające o ludziach, którzy oddali życie w walkach o miasto. Ławeczki, które są teraz często ważnymi przystankami w drodze na uroczystości dla żyjących uczestników tamtych dni, przybiorą nieco inną formę.
Na Kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej będzie miała wymieniony postument. Zieleń będzie uzupełniona nowymi nasadzeniami. W parku powstaną ścieżki przyrodnicze, punkt widokowy i kładki w koronach drzew.
Warszawa. Jest plan na park pod Kopcem Powstania. Wkrótce początek prac
- Nowy park będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w warszawskim ratuszu.
Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni Warszawy dodaje, że wokół Kopca powstaną strefy rekreacyjne, naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefa dla psów. - W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe. W parku wydzielone zostaną dzikie zakątki, w których przyroda będzie dalej sama się rozwijać i przebudowywać. Pojawią się tablice edukacyjne, mówiące o tym wyjątkowym ekosystemie i naturalnej sukcesji gatunków.
Po przebudowie łatwiej będzie dostać się na szczyt osobom niepełnosprawnym i rodzinom z małymi dziećmi. Strome dziś podejście zostanie wyposażone w rampy.
Te wszystkie zmiany są zgodne z oczekiwaniami warszawiaków. Przebudowę parku poprzedziły zorganizowane w 2018 roku konsultacje społeczne z mieszkańcami, a wytyczne uwzględnili projektanci - pracownie topoScape i Archigrest.