Warszawa. Futuwawa, stolica snów. Wystawa w Zodiaku
Biopolis, osiedle zrównoważone ekologicznie i społecznie na przykładzie stołecznego Jazdowa to pomysł Michała Augustyna i Witolda Dąbrowskiego na przestrzeń przyszłości. Miejsce już teraz plasujące się w pierwszym szeregu miejskiego postępu poprzez wkroczenie w cudem uratowane osiedle aktywistów, społeczników i artystów, może być przykładem przemian.
Jazdów przyszłości, z rozwiązaniami technologicznymi podyktowanymi koniecznością zaspokojenia potrzeb, ale z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości surowców i energii, bez długich łańcuchach dostaw to jedna z prac stworzonych w odpowiedzi na konkursową debatę warszawiaków na temat perspektyw miejskich. Można ją zobaczyć, wraz z wieloma innymi, na wystawach, których wspólną koncepcją jest plan na Warszawę przyszłości.
"Robimy Studium! Raport z planowania Warszawy" i "Futuwawa. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości?”"To wstępne podsumowanie prac nad nowym studium dla miasta i wizja przyszłości, widziana oczyma ekspertów, architektów, urbanistów i mieszkańców, również tych najmłodszych.
Na wystawie prezentowane są najważniejsze wątki nowego studium przyszłości Warszawy, skonfrontowane z prognozami demograficznymi, klimatycznymi i technologicznymi. To tylko plany, które muszą uwzględniać nieuniknione przemiany, dokonujące się w mieście.
Studium ma odpowiedzieć na pytania, jak panować nad zrównoważonym rozwojem miasta, jak tworzyć odporny ekosystem miejski z atrakcyjnym krajobrazem i jak nie pozwolić na utratę lokalnej indywidualności.
Ponad sto map, wykresów, diagramów i ilustracji pozwoli przyjrzeć się miastu z różnych perspektyw . I to dopiero początek, bo wystawa jest zachętą do debaty, otwartej dla wszystkich warszawiaków.
Ekspozycje zobaczyć będzie można do 27 czerwca. Towarzyszyć jej będzie też wiele zdarzeń prowadzonych online. Organizatorzy będą zachęcać wszystkich do dyskusji nad tym, jakie powinno być nowe studium dla Warszawy, które obiekty lub części stolicy powinny być wpisane na listę dóbr kultury.
- Planując rozwój przestrzenny Warszawy, wspólnie wpływamy na naszą przyszłość. Warszawiacy doskonale o tym wiedzą i są bardzo zaangażowani w tworzenie nowego Studium o czym świadczy 25 tysięcy złożonych wniosków. Wszystkie zostały wnikliwie przeanalizowane. Teraz prezentujemy założenia do studium. I liczymy na opinie mieszkańców – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.
FUTUWAWA. Jak będziemy mieszkać w stolicy przyszłości? Każdy może mieć pomysł
- Dziś musimy myśleć o mieście jako ekosystemie, który wspólnie tworzą mieszkańcy, zieleń, woda, przyroda, architektura i infrastruktura. Tylko to da nam szansę, by Warszawa była w przyszłości zdrowym i wygodnym miejscem do życia. To, że takiej Warszawy potrzebujemy, pokazały prace nadesłane na konkurs "Futuwawa. Jak będziemy mieszkać w Warszawie przyszłości? " - dodaje Marlena Happach, architekt miasta.
Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac. Przedstawiają ciekawe wizje miasta. Ich uzupełnieniem jest specjalny artystyczny panel młodzieżowy - do zobaczenia witrynach Domów Towarowych Wars Sawa Junior przy pasażu Wiecha. Wernisaż w środę 9 czerwca o godzinie 18. Wtedy laureaci konkursu Futuwawa odbiorą nagrody.