W Warszawie powstanie Zarząd Zieleni Miejskiej. "Chodzi o synergię"
"ZZM będą tworzyli ludzie, którzy przede wszystkim są fachowcami i już pracują na podobnych stanowiskach w miejskich jednostkach"
23.05.2016 10:42
Dbanie o zieleń miejską oraz wypracowywanie rozwiązań systemowych dotyczących zieleni i stołecznych terenów zielonych - tym przede wszystkim będzie zajmowała się nowa jednostka miejska - Zarząd Zieleni Miejskiej - dowiedział się portal WawaLove.pl. ZZM ma rozpocząć działalność już na początku 2017 roku.
Nowy urząd jest pomysłem wiceprezydenta Michała Olszewskiego. Jak wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, ZZM będzie zajmował się całościowo dbaniem o zieleń. - W tej chwili kompetencje dotyczące miejskiej zieleni są rozsiane po wielu urzędach - mówi WawaLove.pl Milczarczyk - Chcemy zebrać je w jednym miejscu i scentralizować. Tak, by w jednym miejscu znalazły się osoby znające się na tym temacie. Chodzi przede wszystkim o synergię, by efekt był większy niż suma poszczególnych, ale osobnych działań - wyjaśnia.
Milczarczyk dodaje, że ZZM będą tworzyli ludzie, którzy przede wszystkim są fachowcami i już pracują na podobnych stanowiskach w miejskich jednostkach. - Chodzi nie tylko o samo dbanie, ale również o wypracowywanie rozwiązań systemowych, całościowych dla miasta - dodaje rzecznik. - Podobnie jak w przypadku ZTM-u , czy ZDM-u , potrzebny jest urząd, który będzie zajmował się wyłącznie tematem zieleni - podkreśla Milczarczyk.
- W tej chwili część parków należy do ZOM-u, część do ZTP-u, jakiś zielony teren zaś do danego Urzędu Dzielnicy. Nie zawsze wiadomo, do kogo się zwrócić w konkretnej sprawie. Teraz to będzie jasne - dodaje Agnieszka Kłąb z ratusza.
Podobny Zarząd powołany został w 2015 roku w Krakowie. Obecnie obejmuje on opieką niemal wszystkie tereny zieleni w mieście, czyli parki, lasy, zieleńce i skwery, zielone pasy drogowe, bulwary nadwiślane, a także zieleń osiedlową.
Zieleń miejska to jeden z tych tematów, za które władze miasta są najbardziej krytykowane. Chodzi m.in. o nadmierną wycinkę drzew, rozjeżdżanie parków przez samochody czy organizowanie imprez miejskich na terenach do tego nieprzeznaczonych .
Przeczytajcie też: Plac Kercelak powstanie na "serku wolskim"