Telewizja Trwam ukarana grzywną 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
Prowadzący audycję i jego gość popierali niszczenie Tęczy na placu Zbawiciela
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Fundację „Lux Veritatis” karę za propagowanie działań sprzecznych z prawem, jakie miały miejsce w Telewizji Trwam. Kara dotyczy relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2013 roku. Prowadzący audycję i jego gość popierali niszczenie Tęczy na placu Zbawiciela.
Zdaniem Rady, "pokazanie przez Telewizję Trwam płonącej Tęczy na Placu Zbawiciela w Warszawie w trakcie relacji z Marszu Niepodległości w Warszawie w powiązaniu z komentarzami, które towarzyszyły temu obrazowi, mogło wywołać wrażenie aprobowania takich zachowań zarówno przez prowadzącego audycję jak i jego gościa". **
"Komentując fakt podpalenia Tęczy, wyrazili oni swoje opinie w taki sposób, iż można było odnieść wrażenie, że zniszczenie instalacji artystycznej uznają za postępowanie właściwe i społecznie usprawiedliwione, a niszczenie cudzej własności jest właściwą formą wyrażenia dezaprobaty wobec opinii i zachowań odmiennych od własnych" - informuje KRRiT w oficjalnym komunikacie.
Rada przypomina, iż "zniszczenie cudzej rzeczy zgodnie z Kodeksem karnym stanowi przestępstwo i podlega karze pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, nie mogą też zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji".
W związku z zajściami 11 listopada w Warszawie 72 osoby zostały zatrzymane. Rany odniosło 12 policjantów. Prokuratura umorzyła sprawę z powodu niewykrycia sprawców.
Instalacja " Tęcza " została postawiona na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Podpalono ją od tego czasu już kilka razy. Według autorki instalacji powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".