Trwa ładowanie...

Szczyt NATO: Mistrzowie obserwacji wkraczają do akcji. "Potrafią wypatrzeć w tłumie osobnika, którego inni nie widzą"

Choć nikt oficjalnie tego nie potwierdza, na dachu Marriotta i w innych miejscach istotnych ze względu na obchody rozmieszczeni zostaną snajperzy.

Szczyt NATO: Mistrzowie obserwacji wkraczają do akcji. "Potrafią wypatrzeć w tłumie osobnika, którego inni nie widzą"
d499ycg
d499ycg

Rozpoczętemu w piątek szczytowi NATO w Warszawie towarzyszą specjalne środki bezpieczeństwa. Z ulic zniknęły kosze na śmieci, studzienki kanalizacyjne zostały zaplombowane, a na stołecznych dachach pojawią się snajperzy. - Są mistrzami obserwacji. Potrafią wypatrzeć w tłumie osobnika, którego inni ludzie nie widzą - tłumaczy były szef GROM-u gen. Roman Polko. Z kolei Jerzy Dziewulski, były policjant i antyterrorysta dodaje, że dobry wzrok to nie wszystko. - Od osób wykonujących tę pracę wymaga się przede wszystkim stabilności emocjonalnej - tłumaczy były doradca Aleksandra Kwaśniewskiego do spraw bezpieczeństwa.

Zagrożenia wypatrują z dachu

Snajperów charakteryzuje spokój, opanowanie i cierpliwość. Ich praca polega bowiem głównie na czekaniu. Zagrożenia wypatrują z dachów budynków, okien mieszkań. - Snajper zachowuje stabilną pozycję i czeka, nie spuszczając oka z wyznaczonego sektora czy określonego celu. Emocjonalnie musi być to jednak osoba na tyle wyważona, aby w sytuacji zagrożenia mogła przyłożyć celownik do oka i w sposób zdecydowany załatwić problem - wyjaśnia Dziewulski.

Każdy snajper ma wyznaczony sektor obserwacji. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie pracuje samodzielnie. - Gdyby przez cały czas patrzył w celownik, to pewnie by zwariował. Dlatego jest wspierany przez obserwatora, którego ma obok siebie. Oczywiście, sam też ogląda teren przez lornetkę - zdradza Dziewulski. I dodaje, że jeśli zauważy coś niepokojącego natychmiast melduje o tym przełożonym.

Funkcja obserwacyjno-operacyjna

Podczas warszawskiego szczytu NATO snajperzy będą pełnić funkcję przede wszystkim obserwacyjno-informacyjną. - Z zewnątrz widzą więcej. Mają więc obowiązek przekazywać wiadomości służbom, które pełnią rolę na dole. Jeśli zaobserwują coś niepokojącego, to do wskazanego przez nich miejsca wysyłane zostają inne służby, np. policja - tłumaczy gen. Polko.

d499ycg

W przypadku gdyby doszło do zagrożenia, ich rola staje się jeszcze ważniejsza. - Osłaniają tych, którzy bezpośrednio wkraczają do akcji, np. siły biura antyterrorystycznego policji. Błyskawicznie reagują w dynamicznie rozwijającej się sytuacji. Kiedy trzeba pociągnąć za spust, robią to w sposób zdecydowany, w odpowiednim czasie, nigdy za szybko. Muszą uważać, aby w ogniu snajpera nie znalazł się nasz człowiek - mówi były szef GROM.

- Co ciekawe, kandydaci na snajperów wcale nie muszą wykazywać się umiejętnościami strzeleckimi - tłumaczy Jerzy Dziewulski, która sam posiada licencję snajperską. Co w takim razie musi posiadać osoba, która chce wykonywać tę pracę? - Najważniejszy jest zapał. Całej reszty można się nauczyć - wyjaśnia były policjant i antyterrorysta.

Trening snajperski

- Przed zostaniem snajperem dana osoba może strzelać na tym samym poziomie co inni. Dopiero później pod wpływem ćwiczeń poprawia swój warsztat i udoskonala go do najwyższego poziomu, a przy tym nabywa inne umiejętności, takie jak właściwe oddychanie, czy uspokojenie wzroku - wyjaśnia rozmówca Wirtualnej Polski. Gen. Polko dorzuca do tego jeszcze świetny zmysł obserwacji. - Snajperzy potrafią zapamiętać teren do tego stopnia, że mogą zamknąć oczy i powiedzieć, co gdzie się znajduje - wyjaśnia były szef GROM.

Obecność snajperów w zabezpieczeniu szczytu NATO jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na posiadane przez nich umiejętności i zadania, jakie spoczywają na ich barkach. - Postawienie ludzi na dachach wskazuje na pewną determinację służb i zdecydowanie tych, którzy ochraniają określoną sytuację. W ten sposób mówią oni potencjalnym napastnikom "mamy przygotowanych ludzi, więc nie kombinujcie" - mówi Dziewulski.

d499ycg

Choć nikt oficjalnie tego nie potwierdza, na dachu Marriotta i w innych miejscach istotnych ze względu na obchody rozmieszczeni zostaną snajperzy. Dodatkowo na placu Zamkowym VIP-ów chronić będą specjalne ekrany balistyczne – w ten sposób zabezpieczona będzie m.in. mównica.

Michał Fabisiak

Źródło: (wp.pl/pap)

d499ycg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d499ycg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj