RegionalneWarszawa"Skarby Skarpy" - darmowe spacery z przewodnikiem

"Skarby Skarpy" - darmowe spacery z przewodnikiem

Skarpa warszawska jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naturalnego ukształtowania Warszawy. Na jej szlaku znajdziemy wiele parków oraz siedzib instytucji kultury. Ile o niej wiesz? Z czym Ci się kojarzy? Jak widzisz jej przyszłość?

"Skarby Skarpy" - darmowe spacery z przewodnikiem

04.11.2013 17:17

Skarpa warszawska jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naturalnego ukształtowania Warszawy. Na jej szlaku znajdziemy wiele parków oraz siedzib instytucji kultury. Jest przestrzenią niezwykłą, godną uwagi, którą warto poznać. Ile o niej wiesz? Z czym Ci się kojarzy? Jak widzisz jej przyszłość?

Fundacja Culture Shock realizując nowy projekt - „Skarby Skarpy” chce odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Mamy wrażenie, że skarpa jest niedoceniana jako jeden spójny fenomen charakterystyczny dla naszego miasta- mówią - Z jednej strony chcemy umożliwić bliższe poznanie skarpy i poszerzenie wiedzy na jej temat organizując wydarzenia takie jak spacery z przewodnikiem, ale też i dać jej przemówić głosem osób z nią związanych. W tym celu będziemy dokumentowali historie dotyczące skarpy opowiedziane nam przez jej mieszkańców, miłośników czy użytkowników. W ten sposób stworzymy jej subiektywny obraz. Chcemy wiedzieć, co znaczą “Skarby Skarpy” z perspektywy badaczy i historyków, ale i osobiście dla konkretnych osób.

Część śródmiejska skarpy posiada bogatą historię zmian, które zaszły, gdy przekształcała się z dzielnicy przemysłowej w zielony zakątek centrum miasta. Doświadczony varsavianista Andrzej Papliński oprowadzi nas po badanym w trakcie projektu terenie i odkryje przed nami historie miejsc, które być może mijamy codziennie:

* Spacer sobota 9 XI*

Miejsce spotkania: wejście do parku Ujazdowskiego od strony Placu na Rozdrożu.

Spacer rozpoczyna się na Placu Na Rozdrożu opowieścią o czasach ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego projektach związanych z Ujazdowem, w tym z kompleksem koszar gwardii litewskiej, zamienionych w 1809 roku na szpital. Poznamy dramatyczne losy Szpitala Ujazdowskiego, jego personelu oraz pacjentów w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego. Poszczególne punkty spaceru będą też pretekstem do opowieści i refleksji dotyczących życia i dziejów całego kraju, jak na przykład historii sejmów i konstytucji polskich. Klamrą spinającą spacer jest działalność dwóch przedstawicieli rodu Poniatowskich, Stanisława Augusta i Kazimierza oraz rola tego rodu w historii i upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Spacer niedziela 10 XI

Miejsce spotkania: schody na przystanek autobusowy Rozbrat na Trasie Łazienkowskiej w kierunku centrum

Trasa spaceru wiodąca od Trasy łazienkowskiej (budynek AIG), poprzez Przyczółek Czerniakowski do ulicy Ludnej, prezentuje przede wszystkim dzieje dzielnicy w czasie Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą miejscami, w których znajdowały się reduty powstańcze, punkty medyczne i prowizoryczne szpitale, a także miejsca straceń i pochówków powstańców i ludności cywilnej. Niemniej ważną częścią spaceru będzie wskazanie nielicznych już, zabytkowych budowli zachowanych z wojennej pożogi i „powojennego zrywu urbanistów” planujących zamienienie Górnego Czerniakowa w ogromny park rekreacji.

Spacery odbywają się o godzinie 11:00. Wstęp wolny.

Obraz
spacerwycieczkaspacery
Zobacz także
Komentarze (0)