Senior nie musi stać w kolejce po bilet
Utrudnienia związane z zabezpieczeniem systemu biletowego. Seniorzy oraz rodziny wielodzietne, jeśli nie zdążą do poniedziałku dokonać wymiany biletu, nie będą karane
08.01.2015 10:57
12 stycznia Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi trzecią i ostatnią fazę zabezpieczeń systemu biletowego. Osoby, które mają bilety dłuższe niż 90-dniowe zakodowane przed 1 sierpnia ubiegłego roku powinny zabezpieczyć swoje karty.
Przeczytajcie: Nowe zapezpieczenia Warszawskiej Karty Miejskiej
Zmiany dotyczą m.in. seniorów. Jednak* seniorzy, by zabezpieczyć kartę, nie muszą przychodzić do Punktów Obsługi Pasażerów ZTM*. Mogą po prostu kupić kolejny Bilet Seniora w dowolnym punkcie np. w kiosku, na poczcie czy nawet w stacjonarnym lub mobilnym automacie biletowym. Nowy bilet będzie już z odpowiednim certyfikatem, który zabezpieczy ich kartę.
Pasażerowie, którzy mają uprawnienia do bezpłatnych przejazdów zakodowane na WKM lub mają na kartach zakodowane wejściówki do metra, nie muszą zgłaszać się do POP ZTM już dziś. Jeśli ktoś korzysta z podziemnej kolei, a ma uprawnienia do bezpłatnych przejazdów to na peron może zjechać windą lub skorzystać z bezpłatnej wejściówki wielokrotnego użytku, których dystrybutory są zamontowane na każdej stacji.
Ważne: jeśli taka osoba do 12 stycznia nie zakoduje sobie uprawnień na karcie nie straci prawa do podróżowania bezpłatnego. Wystarczy, że będzie przy sobie miała dokument uprawniający do przejazdów bez biletów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rodzice lub opiekunowie prawni dzieci mających uprawnienia do korzystania z biletów za 99 zł powinni się zgłosić do dowolnego POP-u. Muszą, przed zakupem nowego biletu, ponownie okazać dokumenty poświadczające, że mieszkają i rozliczają się z podatków w Warszawie. Wiąże się to z dodatkową podróżą do urzędu skarbowego po takie zaświadczenie.
Zabezpieczenie systemu polega na tym, że każdy bilet, który jest na karcie zakodowany w autoryzowanym punkcie sprzedaży, czyli np. w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, w punkcie sieci Mennica lub ASEC czy w automatach biletowych, posiada specjalny elektroniczny certyfikat legalności. Od kilku miesięcy wszystkie urządzenia kodują bilety już z tymi certyfikatami.
Przeczytajcie też: Fałszywe dobowe. Jak je rozpoznać?
12 stycznia wyłączona zostanie obsługa kontraktów bez certyfikatów. Oznacza to, że bilety bez nich nie zostaną odczytane ani przez kasowniki, ani przez bramki w metrze ani przez czytniki kontrolerów. Wszyscy pasażerowie którzy nabyli swoje bilety w okresie po 1 sierpnia 2014 r. w legalnym punkcie sprzedaży, mają automatycznie swój bilet odpowiednio zabezpieczony i nie muszą obecnie już nic robić. Nie dotyczy to jednak osób, które swój bilet (seniorzy, dzieci z rodzin z trójką dzieci), bądź uprawnienie do bezpłatnych przejazdów (np. Honorowi Dawcy Krwi) kupiły lub zakodowały przed 1 sierpnia.
Potężna liczba sfałszowanych kart miejskich sprawiła, że Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził dodatkowe zabezpieczenia. Pasażerowie stoją w tasiemcowych kolejkach do kas biletowych. Wielu z nich - niepotrzebnie
Zabezpieczenia systemu biletowego mają sprawić, że nielegalne kodowanie biletów na WKM stanie się niemożliwe.
Jak poinformował niedawno WawaLove.pl szefa ZTM-u Wiesław Witek, straty miasta związane z fałszowaniem biletów wyniosły już 3,5 mln zł. Warto dodać, że osobom, które zajmują się ładowaniem fałszywych impulsów, grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ci, którzy z takich sfałszowanych doładowań korzystają, także mogą odpowiadać za paserstwo.
Rzecznik ZTM-u Igor Krajnow, w rozmowie z WawaLove.pl zapewnił, że we wszystkich stacjach PO znajdują się specjalni informatorzy, którzy nie tylko pomogą pasażerom, ale wyjaśnią także kto nie musi stać w kolejce i jak najszybciej dokonać zabezpieczenia biletu.
Krajnow poinformował również, że w najbliższy weekend wszystkie POP-y czynne będą od 8.00 do 18.00. Dodał, że seniorzy i rodziny wielodzietne, którzy nie zdążą do poniedziałku dokonać wymiany biletu, nie będą karane przez kontrolerów.
Przeczytajcie też: Nowy wzór Warszawskiej Karty Miejskiej