Trwa ładowanie...

Rusza kolejny Festiwal Światła! [PROGRAM]

"Podążać będziemy śladami podróży kompozytorów z Zachodu na Wschód"

Rusza kolejny Festiwal Światła! [PROGRAM]
d19p7kk
d19p7kk

Tradycyjna muzyka chińska, w tym koncerty „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe” oraz „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”, a także jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika to najważniejsze atrakcje Festiwalu Światła w Łazienkach Królewskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Podczas spotkań, które rozpoczną się już 2 sierpnia w Amfiteatrze, będzie można nie tylko podróżować z muzyką przez 5000 lat chińskiej cywilizacji, ale również podziwiać nastrojowo rozświetlony lampionami Ogród Chiński.

Kultura Dalekiego Wschodu jest tematem Festiwalu Światła, którego program zaplanowała Anna Krysztofiak – multiinstrumentalistka i jedna z dwojga Europejczyków na świecie grających tradycyjną muzykę chińską nanguan i jedyną taką osobą w Europie. Inauguracyjny koncert Festiwalu Światła „Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty” odbędzie się 2 sierpnia o godz. 19:00 w Amfiteatrze. Anna Krysztofiak wraz z zespołem zaprezentują utwory m.in. z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski, Włoch i Chin. - Podążać będziemy śladami podróży kompozytorów z Zachodu na Wschód. Ostatnim drogowskazem stanie się dla nas utwór „Widzieliśmy gwiazdę na Wschodzie", po którym zabrzmi chiński utwór dawny, będący zwiastunem tego co nadejdzie w kolejnych koncertach festiwalu – mówi artystka.

Inaugurację Festiwalu Światła uświetni również uroczyste zapalanie lampionów w Ogrodzie Chińskim o godz. 21:00 oraz kolejny występ Anny Krysztofiak na cytrze guzheng (zdjęcie poniżej).

W kolejne festiwalowe niedziele w dniach 9-23 sierpnia o godzinie 19:00 w Ogrodzie Chińskim będą odbywać się koncerty muzyki orientalnej. 9 sierpnia zapraszamy na koncert „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe”, podczas którego usłyszymy muzykę nanguan w wykonaniu Anny Śliwy-Fidel oraz Anny Krysztofiak.

d19p7kk

Kolejną atrakcją kolejnej festiwalowej niedzieli 16 sierpnia będzie koncert „Medytacje fletowe na Wschodzie i Zachodzie”. W pierwszej części koncertu usłyszymy japońską muzyką medytacyjną na flecie shakuhachi w wykonaniu znakomitego muzyka z Pragi Vlastislava Matouska. W drugiej części - europejską muzykę dawną z motywami orientalnymi, którą zaprezentuje wirtuoz fletu podłużnego Marek Nahajowski.

23 sierpnia z koncertem „Muzyka z jezuickiej pagody” wystąpi mistrz violi da gmaba – Mark Caudle, któremu będzie towarzyszyła znakomita klawesynistka Ewa Mrowca. Usłyszymy transkrypcje muzyki chińskiej z dzieła francuskiego misjonarza Jeana J. M. Amiota oraz utwory kompozytorów barokowych, m.in. francuskiego muzyka Marina Maraisa.

Festiwal Światła zakończy w dniach 29 i 30 sierpnia jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika. Ponieważ pokaz odbędzie się w scenerii wieczornej, bohaterem stanie się światło. To ono ujawni poszczególne kadry "scenografii"

Festiwal Światła to także atrakcje dla najmłodszych miłośników muzyki. 2 sierpnia o godzinie 10:00, 11:00 i 12:00 odbędą się koncerty pt. „Pod żaglami muzycznej dżonki” z cyklu „Melomaluszki”. Każdy z koncertów będzie wyprawą w świat historycznych i orientalnych instrumentów muzycznych. Dzieci zapoznają się także z tańcem dawnym.

d19p7kk

Muzeum Łazienki Królewskie organizuje Festiwal od 2012 r.

d19p7kk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19p7kk
Więcej tematów