RegionalneWarszawaRatusz znów ostrzega przed smogiem. Normy mogą zostać po raz kolejny przekroczone

Ratusz znów ostrzega przed smogiem. Normy mogą zostać po raz kolejny przekroczone

Miasto kieruje specjalne ostrzeżenia szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Ratusz znów ostrzega przed smogiem. Normy mogą zostać po raz kolejny przekroczone

07.11.2017 08:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ratusz znów alarmuje. Według prognoz *dobowe stężenie pyłu w Warszawie może przekroczyć poziom ostrzegania. Miasto informuje mieszkańców, by unikali m.in długotrwałego przebywania na dworze. *

"W Warszawie prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic (tj. przy al. Niepodległości, ulicy Marszłkowskiej, Wawelskiej, itp. - przyp. red.) może przekroczyć we wtorek, 7 listopada 2017r. warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3)" - czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Co zalecają urzędnicy? Mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń oraz ograniczyć aktywności fizycznej na dworze. Warto zaznaczyć, że zalecenia kierowane są szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

"Apelujemy o korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast indywidualnej, korzystanie z systemu wspólnych dojazdów osobowych przez większą liczbę osób na trasach często uczęszczanych (np. do szkoły, pracy), ograniczenie palenia w kominkach" - podaje miasto na stronie internetowej.

Warto wspomnieć, że na poczatku roku właśnie z powodu drastycznie przekroczonych norm ratusz zdecydował się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. 9 stycznia 2017 roku warszawiacy mogli skorzystać m.in z autobusów i tramwajów za darmo.

Na początku stycznia 2017 roku odnotowano fatalny stan powietrza w całym kraju. Normy PM2,5 (pyłu zawieszonego), który jest najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, przekroczono w Warszawie o blisko 1000 proc. Jeszcze gorzej było w Kielcach, Katowicach i Krakowie. Tam miejscami przekroczenia wynosiły aż 1500 proc.

Wówczas Inspekcja Ochrony Środowiska przestrzegała przed wychodzeniem z domu, gdyż groziło to ryzykiem wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym. Szacuje się, że co roku z powodu z chorób wywołanych smogiem umiera w kraju 50 tys. osób.

Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, od 1 stycznia 2017 roku w Warszawie odnotowano 32 dni z alarmem smogowym. Dla porównania urzędnicy w Rybiku zdecydowali się wprowadzić alarm 39 razy, a władze Krakowa 46. Najmniej ostrzeżeń o zanieczyszczeniu powietrza wydał ratusz we Wrocławiu. Tam alarm pojawił się 17 razy.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl

Obraz
warszawasmogratusz
Komentarze (0)