Trwa ładowanie...

Radna PiS walczy z Tęczą!

"W okresie stalinowskim taką samą rolę miał plac Konstytucji"

Radna PiS walczy z Tęczą!
d366kuv
d366kuv

- Tęcza na placu Zbawiciela zasłania Kościół Najświętszego Zbawiciela – twierdzi wiceprzewodnicząca Rady Warszawy. Dodaje też, że w okresie stalinowskim taką samą rolę miał plac Konstytucji. To fragment batalii jaką toczy radna Olga Johann z PiS.

* 26 lutego informowaliśmy , że Ratusz zdecydował się tęczy pomóc i przedłużyć jej pobyt na placu Zbawiciela*. Decyzja zapadła w gronie współpracowników prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ratusz miał się podzielić kosztami utrzymania tęczy z Instytutem Adama Mickiewicza. Wielu warszawiaków ucieszyła ta wiadomość. Jednak nie wszystkich.

Radna Olga Johann z PiS walczy z Tęczą już dość długo. Złożyła w tej sprawie kilka interpelacji, w których możemy przeczytać m.in., że Tęcza przeszkadza. "Warszawa ulega nowomodnym pomysłom"- pisze radna PiS.

Czy w Warszawie nie mamy zdolnych ludzi, którzy zajęliby się promocją WARSZAWSKIEJ sztuki? - pyta w liście (autorka Tęczy pochodzi z Gdańska).

d366kuv

W okresie stalinowskim plac Konstytucji był tak zaprojektowany, aby zniknęła perspektywa pięknego kościoła Św. Zbawiciela z widoku miasta. A teraz zasłania się go instalacją - możemy przeczytać w jednym z jej listów (cały list znajdziecie na zdjęciach poniżej).

Tęcza stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 roku . Wielu warszawiakom bardzo się spodobała. Wzbudzała też masę kontrowersji, ponieważ niektórzy w jej kolorach dopatrywali się symboli gejowskich.* Zapewne dlatego spalono ją dwa razy*. Pierwszy raz do pożaru doszło w październiku 2012 roku. Na początku stycznia 2013 roku instalacja ucierpiała po raz kolejny - znów ją podpalono. Ponadto raz doszło do nieszczęśliwego wypadku (instalacja zajęła się ogniem od fajerwerków).

Tymczasem - jak wielokrotnie podkreślała artystka, "Tęcza" nie była projektem zaangażowanym politycznie czy społecznie. Nie pojawiła się ze względu na odbywającą się w tym czasie Paradę Równości, nie miała też nic wspólnego z Euro 2012. Miała być po prostu piękna i kojarzyć każdemu z czymś innym. "Tęczę" tworzy 20 tysięcy sztucznych kwiatów, instalacja ma 9 metrów wysokości i 26 rozpiętości.

d366kuv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d366kuv
Więcej tematów