RegionalneWarszawaPrzepisanie licznika prądu: nie płać za energię zużytą przez poprzednich właścicieli

Przepisanie licznika prądu: nie płać za energię zużytą przez poprzednich właścicieli

Przepisanie licznika prądu to jedna z pierwszych formalności, o których musisz pamiętać zaraz po kupnie nieruchomości. To prosta procedura, która chroni zarówno nowego, jak i poprzedniego właściciela. Sprawdź, jak przepisać licznik prądu i na co zwrócić uwagę.

Jak przepisać prąd na nowego właściciela?
Jak przepisać prąd na nowego właściciela?
Źródło zdjęć: © materiały partnera

09.07.2021 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przepisanie licznika prądu - co trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać o tym, że licznik energii elektrycznej nie jest automatycznie przypisywany do nowego właściciela nieruchomości. Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży domu lub mieszkania faktury nadal będą przychodzić na nazwisko osoby, która poprzednio płaciła rachunki. Jakie mogą być tego konsekwencje? Ryzykuje zarówno nowy, jak i poprzedni właściciel nieruchomości:

  • poprzedni właściciel, który figuruje w umowie ze sprzedawcą prądu, może zostać obarczony aktualnymi kosztami zużycia energii – przepisanie licznika uchroni go przed otrzymywaniem rachunków i ewentualnych ponagleń za zużycie wygenerowanie przez osoby, które faktycznie użytkują lokal czy budynek;
  • nowy właściciel do czasu przepisania licznika nie ma z kolei gwarancji, że wszystkie należności zostały uregulowane – w najgorszym scenariuszu zadłużenie może doprowadzić do odłączenia budynku od sieci elektroenergetycznej i konieczności pokrycia zaległych rachunków!


Przepisanie licznika prądu – formalności po zakupie mieszkania

Przepisanie licznika na nowego właściciela chroni dwie strony przed niesłusznymi roszczeniami. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku:

Krok 1. Spisanie stanu licznika. Aby zakończyć umowę ze sprzedawcą prądu, poprzedni właściciel musi uregulować wszelkie należności. Potrzebna jest do tego m.in. informacja dotycząca bieżącego stanu licznika energii elektrycznej. Spisanie jego wartości powinno odbywać się w obecności obu stron, tzn. sprzedającego i kupującego nieruchomość.

Krok 2. Wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego licznika. Wzór dokumentu różni się w zależności od sprzedawcy prądu. Podstawowe informacje, które należy w nim zawrzeć to m.in.: wspomniany stan licznika i jego numer, numer PPE – Punktu Poboru Energii, a także adres lokalu oraz dane osoby zdającej i przejmującej licznik. Warto pamiętać, że protokół nabiera mocy prawnej, kiedy podpiszą go obie strony.

Krok 3. Dołączenie niezbędnych dokumentów. To, jakie dokumenty są wymagane, zależy m.in. od tego, czy przepisanie licznika dotyczy mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego są to:

  • akt własności mieszkania,
  • dokument tożsamości (dowód osobisty),
  • protokół zdawczo-odbiorczy.

Jeżeli kupujesz nowe mieszkanie, potrzebujesz tzw. zielonej karty, czyli dokumentu, w którym zawarte są informacje niezbędne dla sprzedawcy energii do przyłączenia licznika do sieci energetycznej. Znajdują się w niej m.in. informacje dotyczące liczby i typów przyłączy. Otrzymasz ją od dewelopera na etapie odbioru technicznego nieruchomości. Oprócz tego niezbędny jest akt notarialny kupna mieszkania oraz dowód tożsamości.

Przepisanie licznika jest konieczne również w przypadku, gdy odziedziczyłeś mieszkanie po zmarłym. W takiej sytuacji potrzebujesz postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź aktu notarialnego, który poświadcza Twoje dziedziczenie.

Jak przepisać prąd na nowego właściciela?
Jak przepisać prąd na nowego właściciela? © materiały partnera

Jak przepisać prąd na nowego właściciela? Procedura krok po kroku

Z kompletem dokumentów możesz udać się do stacjonarnego salonu sprzedawcy energii. Warto uprzednio umówić się z nim na konkretną godzinę, aby nie tracić czasu na czekanie w kolejce. Jak przepisać prąd na nowego właściciela bez wychodzenia z domu? Wystarczy, że wyślesz wszystkie wymagane i podpisane dokumenty na adres mailowy sprzedawcy. To jednak może wydłużyć nieco domknięcie formalności – musisz bowiem czekać na potwierdzenie ze strony sprzedawcy.

W związku z tym korzystną opcją na pewno będzie przepisanie licznika online. Jeśli zebrałeś już wszystkie wymagane dokumenty, procedura zajmie Ci co najwyżej kwadrans.

Poszczególne etapy procesu mogą różnić się w zależności od sprzedawcy. Najczęściej na samym starcie masz do wyboru jedną z trzech ścieżek, w zależności od tego, w jaki sposób zostałeś nowym właścicielem mieszkania:

  • Nieruchomość z rynku pierwotnego – wpisz dane swoje i licznika, a następnie wybierz interesującą Cię ofertę oraz taryfę. Teraz wystarczy już tylko kliknąć w link wysłany przez sprzedawcę na Twoją skrzynkę mailową i w ten sposób potwierdzić chęć zawarcia umowy.
  • Nieruchomość z rynku wtórnego lub odziedziczona – wypełnij wymagane dane, m.in. informacje dotyczące licznika i jego stanu, a następnie załącz niezbędne dokumenty. W dalszych krokach proces wygląda tak samo, jak w przypadku przepisania licznika z rynku pierwotnego - wybierasz interesującą Cię ofertę oraz zatwierdzasz umowę, klikając w link przesłany na maila.

Jeśli zastanawiasz się, jak przepisać licznik na nowego właściciela tak, aby nie tracić na to więcej czasu, niż jest to konieczne, zrealizuj całą procedurę online. Możesz to zrobić o dowolnej porze i w dowolnym miejscu – wystarczy Ci dostęp do internetu.

Źródło artykułu:wawalove.pl
przepisz liczniklicznik prądunowe mieszkanie