Trwa ładowanie...
ceta
30-08-2017 13:15

Protest przeciw CETA i TTIP na ulicach Warszawy [GALERIA]

Protest przeciw CETA i TTIP na ulicach Warszawy [GALERIA]
d3t8m9a
d3t8m9a

Pod Ministerstwem Rolnictwa w Warszawie po godz. 13 rozpoczął się protest przeciw układom o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA) i UE a USA (TTIP). Protest zorganizowała organizacja pozarządowa Akcja-Demokracja. Poparły ją m.in. związki zawodowe i partie polityczne, wśród nich Partia Razem, ruch Kukiz'15, SLD czy OPZZ RIOR.

Zgromadziliśmy się tu, by powiedzieć "nie" układom CETA i TTIP - mówiła otwierając demonstrację liderka Akcji-Demokracji Maria Świetlik.Towarzyszyły jej okrzyki tłumu: "hop, hop, hop - CETA stop". Powiewały flagi Polski, Solidarności i innych organizacji.

Wśród demonstrujących byli m.in. Paweł Kukiz, Adrian Zandberg czy Sławomir Izdebski.

Wcześniej z oświadczeniem wystąpiła Partia Razem. - Rząd twierdzi, że trybunały arbitrażowe zawarte w TTIP i CETA opłacają się Polsce. To bezczelne odwracanie kota ogonem. Od rozstrzygania sporów są niezawisłe sądy, a nie podejrzane instytucje tworzone pod dyktando wielkiego biznesu - podkreślił Zandberg.

Według niego Polska powinna renegocjować wszystkie układy, zawarte w latach 90., gdzie wpisany jest mechanizm rozwiązywania sporów między państwem a inwestorem.

d3t8m9a

Podkreślił, że protesty wyrażają sprzeciw wobec "neokolonialnych trybunałów arbitrażowych" i narzucaniu kształtu prawa przez korporacje.

- Nie ma zgody na to, żeby pod pretekstem układu handlowego w rzeczywistości ograniczać naszą suwerenność, ograniczać nasze demokratyczne prawo do decydowania o sobie - zaznaczył lider Razem.

Co to jest CETA?

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) to umowa znosząca ograniczenia w handlu między 28 państwami Unii Europejskiej a Kanadą. CETA znosi cła na prawie wszystkie towary i usługi, likwiduje bariery w handlu takie jak, m.in. normy techniczne i sanitarne oraz ograniczenia ilościowe w eksportowaniu różnych produktów. Zgodnie z umową zostanie zliberalizowany handel usługami.

CETA była negocjowana od 2009 roku i dlatego uważa się ją za pierwowzór dla innej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Komisja Europejska w imieniu wszystkich europejskich krajów negocjowała zakończyła negocjacje z kanadyjskim rządem w 2014 roku. Żeby CETA weszła w życie z początkiem 2017 roku, umowa musi zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski i każde państwo w Unii Europejskiej.

Źródło: (PAP)

d3t8m9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t8m9a
Więcej tematów