RegionalneWarszawaPort Praski nominowany do Akupunktury Warszawy

Port Praski nominowany do Akupunktury Warszawy

Walczy w kategorii "Obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto"

Port Praski nominowany do Akupunktury Warszawy

Do 21 czerwca można oddać głos w plebiscycie Akupunktura Warszawy na Port Praski, który został nominowany w kategorii "Obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto".

Od lat opuszczony i zaniedbany rejon Portu Praskiego za kilka lat zmieni się nie do poznania. Na terenie basenów portowych i w ich okolicy pojawi się gęsta zabudowa mieszkaniowo-usługowa oraz kilka wysokościowców. Zabudowane mają być także same nabrzeża, przy których będzie też możliwość cumowania. Według koncepcji zagospodarowania, obszar ten ma stanowić przedłużenie istniejącego układu urbanistycznego Pragi. Biorąc pod uwagę inne podobne realizacje w Europie, można liczyć na to, że nowa dzielnica zacznie pozytywnie oddziaływać na sąsiednie rejony, przyczyniając się być może do poprawy jakości przestrzeni na Starej Pradze.

Organizatorzy zaznaczają, że "zmiany w przestrzeni dokonywane punktowo na poziomie lokalnym, w obrębie ulicy, kwartału czy placu, nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na odbiór miasta jako całości. Niekiedy jednak wystarczy impuls, aby uruchomić lawinę zmian, w rezultacie której dana przestrzeń ożywa i zaczyna pozytywnie wpływać na sąsiednie rejony miasta".

Takim impulsem może być inwestycja miejska (np. remont ulicy, budowa stacji metra, otwarcie muzeum), prywatna (np. otwarcie popularnego lokalu, budowa biurowca) lub inicjatywa społeczna (np. cykliczne święto ulicy). Takie wydarzenia mogą przyciągnąć kolejne projekty, a w efekcie przyczynić się do poprawy jakości danego obszaru, zwiększeniu jego atrakcyjności i popularności wśród mieszkańców, turystów czy inwestorów.

Organizatorzy przygotowali trzy kategorie, do których należy po 10 lokalizacji miejskich. To właśnie one zostaną poddane głosowaniu internautów, choć ci mogą także zaproponować własne, ulubione miejsca, których zestawienie nie objęło. Osoby, które wyjaśnią swój wybór w najbardziej oryginalny sposób, zostaną nagrodzone.

Kategorie drugiej edycji Akupunktury Warszawy obejmują:
- najlepsze przeobrażenie przestrzeni publicznej w Warszawie;
- obszary, których metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na całe miasto;
- najbardziej miastotwórcze inwestycje komercyjne w Śródmieściu.

W pierwszej kategorii znajdziemy m.in. Bulwary Wiślane, Port Czerniakowski, Skwer Wolnego Słowa, Plac Powstańców Warszawy i kilka ulic - Próżna, Świętokrzyska i Targowa. Natomiast obszary, których metamorfoza będzie miała największy wpływ na ogólną infrastrukturę stolicy to wszystkim znany Kampus Politechniki Warszawskiej, nie mniej popularne Miasteczko Wilanów, ale też Chrzanów, Zawady, Zielona Białołęka czy Żoliborz Przemysłowy. Do trzeciej kategorii - kategorii inwestycji komercyjnych - trafiły m.in. Astoria, Centrum Marszałkowska, Nowy Świat 2.0 czy Q22 i The Tides.

W każdej kategorii można głosować na jedną propozycję. Jeśli uważacie, że na liście brakuje miejsca zasługującego na wyróżnienie, zaproponujcie je i napiszcie, czemu Waszym zdaniem powinno znaleźć się na mapie „Akupunktury Warszawy”. Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone. Głosować można na stronie konkursu: http://www.akupunkturawarszawy.pl

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)