RegionalneWarszawaPomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika. Protest MSZ Rosji

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika. Protest MSZ Rosji

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika. Protest MSZ Rosji
Źródło zdjęć: © East News | Mateusz Grochocki
Maciej Deja
17.10.2018 19:25, aktualizacja: 17.10.2018 20:24

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, stwierdziła, że demontaż pomnika poświęconego pamięci żołnierzy Armii Czerwonej to "przepisywanie historii na nowo". Monument znika z Parku Skaryszewskiego w Warszawie pod uderzeniami młota pneumatycznego.

- Demontaż pomników to nie po prostu zmiana wyglądu miast, miejscowości, to klasyczne przepisywanie historii na nowo, zmienianie jej post factum - oświadczyła Zacharowa na cotygodniowym briefingu dla prasy. Rzeczniczka przekonywała, że pomnik upamiętniał nie wydarzenia czy działaczy politycznych, ale zwykłych ludzi.

Jej zdaniem "zapominanie o konkretnych losach" jest "niedopuszczalne". Rzeczniczka przyznała, że Polskę i Rosję wiele dzieli, jeśli chodzi o historię, ale o losach "wyzwolicieli Polski" i ich rodzin niestety nikt teraz w Warszawie nie wspomina i nie myśli.

Pomnik ginie w oczach

Ciężki sprzęt wjechał do warszawskiego parku Skaryszewskiego w środę po południu. Monument znika pod uderzeniami młota pneumatycznego - w czwartek ma już nie być po nim śladu.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", koszt rozbiórki nie przekroczy 40 tys. zł. - Rozbiórka wynika z ustawy dekomunizacyjnej, ale też z prowadzonej w tej chwili przez nas rewitalizacji parku Skaryszewskiego. Dostaliśmy na to zgodę IPN i wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi dziennikowi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Muzeum Zimnej Wojny

Zdemontowana konstrukcja ma zostać przekazana do Instytutu Pamięci Narodowej. Ten z kolei przewiezie ją do Podborska w województwie zachodniopomorskim. Powstaje tam skansen pod nazwą Muzeum Zimnej Wojny. To dawna baza Armii Radzieckiej, w której Instytut tworzy wystawę propagandowych PRL-owskich pomników z różnej części Polski. Podobne muzeum istnieje od ponad ćwierć wieku na obrzeżach Budapesztu i jest popularną atrakcją turystyczną.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej powstał w 1946 roku, dwa lata po śmierci radzieckich żołnierzy, nacierających na Niemców od strony ul. Grochowskiej. Po 1989 monument był wielokrotnie dewastowany. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, miał zniknąć z przestrzeni publicznej do końca roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także