Trwa ładowanie...

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika. Protest MSZ Rosji

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji, stwierdziła, że demontaż pomnika poświęconego pamięci żołnierzy Armii Czerwonej to "przepisywanie historii na nowo". Monument znika z Parku Skaryszewskiego w Warszawie pod uderzeniami młota pneumatycznego.

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej znika. Protest MSZ RosjiŹródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d2srfc7
d2srfc7

- Demontaż pomników to nie po prostu zmiana wyglądu miast, miejscowości, to klasyczne przepisywanie historii na nowo, zmienianie jej post factum - oświadczyła Zacharowa na cotygodniowym briefingu dla prasy. Rzeczniczka przekonywała, że pomnik upamiętniał nie wydarzenia czy działaczy politycznych, ale zwykłych ludzi.

Jej zdaniem "zapominanie o konkretnych losach" jest "niedopuszczalne". Rzeczniczka przyznała, że Polskę i Rosję wiele dzieli, jeśli chodzi o historię, ale o losach "wyzwolicieli Polski" i ich rodzin niestety nikt teraz w Warszawie nie wspomina i nie myśli.

Pomnik ginie w oczach

Ciężki sprzęt wjechał do warszawskiego parku Skaryszewskiego w środę po południu. Monument znika pod uderzeniami młota pneumatycznego - w czwartek ma już nie być po nim śladu.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", koszt rozbiórki nie przekroczy 40 tys. zł. - Rozbiórka wynika z ustawy dekomunizacyjnej, ale też z prowadzonej w tej chwili przez nas rewitalizacji parku Skaryszewskiego. Dostaliśmy na to zgodę IPN i wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi dziennikowi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Muzeum Zimnej Wojny

Zdemontowana konstrukcja ma zostać przekazana do Instytutu Pamięci Narodowej. Ten z kolei przewiezie ją do Podborska w województwie zachodniopomorskim. Powstaje tam skansen pod nazwą Muzeum Zimnej Wojny. To dawna baza Armii Radzieckiej, w której Instytut tworzy wystawę propagandowych PRL-owskich pomników z różnej części Polski. Podobne muzeum istnieje od ponad ćwierć wieku na obrzeżach Budapesztu i jest popularną atrakcją turystyczną.

Zobacz także: Skandaliczne słowa rzeczniczki Kremla o Polsce

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej powstał w 1946 roku, dwa lata po śmierci radzieckich żołnierzy, nacierających na Niemców od strony ul. Grochowskiej. Po 1989 monument był wielokrotnie dewastowany. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, miał zniknąć z przestrzeni publicznej do końca roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2srfc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2srfc7
Więcej tematów