Pij wodę z kranu! NA ZDROWIE!
Po co kupować wodę w sklepie, skoro z kranu leci dokładnie taka sama?
09.08.2013 11:57
O tym, że woda w kranach w Warszawie nadaje się do picia, stara się przekonać Sanepid. Inicjatorzy akcji „Piję wodę z kranu” w pełni podpisują się pod tymi słowami. Ostatnio upały wszystkim dają się we znaki. Żar leje się z nieba, słońce przypieka coraz mocniej, a warszawiacy zaopatrują się w całe zgrzewki wody, by jakoś przetrwać spiekotę. Okazuje się jednak, że nie warto płacić za butelkową wodę w sklepach, bo w kranach mamy dokładnie taką samą!
O tym, że kranówki nie trzeba się bać będą dziś przekonywać Michał Kożurno i Szymon Boniecki, twórcy inicjatywy "Piję wodę z kranu". Na debatę dotyczącą „Wody w mieście” zapraszamy już dziś (9 sierpnia) 19.00-20.30, ul. Jazdów 2 [ MAPA]
W spotkaniu wezmą udział:
Beata Pacholec – kierownik działu technologii wody MPWiK,
Anna Olejnik – dyrektor pionu wody MPWiK,
Jerzy Golimowski – profesor chemii, Uniwersytet Warszawski.
Anna Wójcik - kulturoznawczyni, członkini kwartalnika Res Publica Nowa
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się, jakiej jakości jest woda w warszawskich kranach czy można ją pić i czym (poza ceną) różni się ona od tej butelkowanej. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajduje się na Facebooku na stronie organizatorów akcji. [LINK]
Dlaczego boimy się wody z kranu? Powodem są przed laty wpojone nam przekonania, opowiadane przez rodziców historie o kranówce, którą można się zatruć, która jest zanieczyszczona, paskudna w smaku i nie nadaje się do picia. To już przeszłość! Od momentu uruchomienia stacji ozonowania i filtracji, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kranówkę można pić bez żadnego ryzyka.
Rzecznik Wodociągów Warszawskich Roman Bugaj zapewnia, że lecąca z naszych kranów zimna woda jest bezpieczna i dobrej jakości. Podkreśla również, że sam ją pije. Wtóruje mu Dariusz Rudaś, dyrektor warszawskiego sanepidu i jednocześnie lekarz. On również zapewnia, że kranówka jest codziennie badana i nadaje się do picia. Dodaje, że w ostatnim czasie do sanepidu nie wpłynęło ani jedno zgłoszenie dotyczące problemów z wodą.
Mieszkańcy mają jednak spore wątpliwości co do jakości wody. Mówią, iż zdarza się, że lecąca z kranu woda jest po prostu żółta, bądź lekko zażółcona. Co na to wodociągi? Odpowiadają one za jakość wody jedynie do wodomierza tj. urządzenia mieszczącego się w każdym budynku, do którego jest dostarczana. Przyczyną zażółcenia wody może być np. ogólny brak dbałości o instalację wodną w danym lokalu. Za to wodociągi odpowiadać nie mogą.
„Piję wodę z kranu” to społeczna inicjatywa mająca na celu promowanie rozsądnego gospodarowania surowcami wtórnymi. Inicjatorzy akcji starają się udowodnić, że kupowanie butelkowanej wody jest nieekonomiczne i zwyczajnie niepraktyczne. Czy woda z kranu można smakować dobrze? Przekonajcie się sami i wybierzcie się na debatę.