Trwa ładowanie...

Pałac Kultury obchodzi dziś urodziny!

Turyści ze Stanów Zjednoczonych chcą wiedzieć, czy Sala Kongresowa jest siedzibą polskiego parlamentu, zaś przybysze z Francji pytają niekiedy, czy Pałac jest ogromnym kościołem

Pałac Kultury obchodzi dziś urodziny!
d1rossy
d1rossy

22 lipca przypadało najważniejsze święto państwowe PRL-u. Na ten dzień czekano z otwarciem wielkich inwestycji. To tego dnia oddano Zalew Zegrzyński, z pieca w Nowej Hucie pierwszy raz dokonano spustu surówki, a z fabryki w Bielsku-Białej wyjechał pierwszy, gotowy maluch. 22 lipca został otwarty także Pałac Kultury. Dzisiaj kończy 58 lat.

PKiN wciąż budzi niesłabnące zainteresowanie odwiedzających Warszawę turystów, szczególnie tych z zagranicy. Nie zawsze jednak znają oni historię tego niezwykłego budynku, a jego socrealistyczna forma przywodzi im na myśl architekturę z innych, wcześniejszych okresów historycznych.

Zagraniczni turyści bywają zaskoczeni informacją, że Pałac skończy w tym roku dopiero 58 lat. Najwyraźniej jubilat wygląda na obiekt bardziej wiekowy niż jest w rzeczywistości.* Pracownikom znajdującego się w Pałacu Kultury i Nauki punktu Warszawskiej Informacji Turystycznej bardzo często zadawane są pytania związane z Pałacem.*

Turyści ze Stanów Zjednoczonych chcą wiedzieć, czy Sala Kongresowa, przez skojarzenie z amerykańskim Kongresem, jest siedzibą polskiego parlamentu, zaś przybysze z Francji pytają niekiedy, czy Pałac jest ogromnym kościołem. Mimo upływu wielu lat od jego powstania, budynek do dziś zaskakuje swoją wielofunkcyjnością, mieszcząc w sobie duże kino, cztery teatry, dwa muzea a nawet basen. Niesłabnącą popularnością wśród turystów cieszy się pałacowy taras widokowy. Wielu turystów właśnie od widoku panoramy z wysokości 114 metrów ponad Warszawą zaczyna swoją wizytę w stolicy.

d1rossy

Jeszcze kilkanaście lat temu na poważnie zadawano pytanie o wyburzenie Pałacu. W roku 2007 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt został wpisany do rejestru zabytków co skutecznie oddaliło perspektywę jego rozbiórki.

Stołeczne Biuro Turystyki turyście, który 22 lipca skorzystał jako 58. osoba z usług punktu informacji turystycznej w PKiN, wręczyło warszawską niespodziankę. 58. klientem punktu WIT w PKiN był dzisiaj Norweg - młody ok. 25-letni, który spędził w Warszawie tydzień. Jest zachwycony, na pewno wróci tutaj ponownie. W Warszawie jest po raz pierwszy.

d1rossy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rossy
Więcej tematów