RegionalneWarszawaONR-owcy przemaszerują ulicami Warszawy. Program obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego

ONR‑owcy przemaszerują ulicami Warszawy. Program obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego

Główne uroczystości organizuje miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

ONR-owcy przemaszerują ulicami Warszawy. Program obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego
Katarzyna Zając-Malarowska

Już za kilka dni 73. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Jak co roku będą apele poległych, marsze, śpiewanie wojennych piosenek, biegi, przejazdy rowerowe, spektakle teatralne. Oprócz tego ulicami stolicy przejdzie "VI Marsz Powstania Warszawskiego" zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny,

Marsz narodowców podobnie jak rok temu, wyruszy z ronda Dmowskiego w poniedziałek 1 sierpnia tuż po godz. 17:00.

Marszowi będą towarzyszyły przemówienia organizatorów, działacze rozdadzą ulotki i plakatów. W związku z tym ONR-owcy zorganizowali zbiórkę pieniędzy. "Dążąc do jak najgodniejszego wspomnienia bohaterskiej walki trwającej 63 dni, postanowiliśmy rozbudować program obchodów upamiętniających Powstanie Warszawskie. Aktualnie prowadzimy zbiórkę, która pozwoli nam sfinansować dodatkowe inicjatywy” – wyjaśniają.

Czym są "dodatkowe inicjatywy"?

"W planach mamy utworzenie ‘Powstańczego miasteczka’, które miałoby funkcjonować od godzin porannych, a w którego zakres wejść miałyby elementy rekonstrukcji historycznej przypominające o Powstaniu, materiały informacyjne itp. Drugim ważnym elementem, który chcielibyśmy wdrożyć jest organizacja punktu oddawania krwi. Dodatkową atrakcją miałby być koncert wykonawców muzyki patriotycznej, nawiązującej do Powstania Warszawskiego” - informują narodowcy.

Program obchodów 73. rocznicy

We wtorek, 1 sierpnia, o godzinie "W" (17.00), w Warszawie i innych miastach na terenie Mazowsza zostaną włączone syreny alarmowe. Tradycyjnie sygnał potrwa minutę. W ten sposób mieszkańcy oddadzą hołd poległym w czasie powstania warszawskiego.

Główne uroczystości organizuje miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

28 lipca, piątek

O godz. 21.00 – koncert "Jestem przestrzeń" Moniki Borzym. Artystka zaśpiewa wiersze Anny Świrszczyńskiej. To premiera płyty w ramach cyklu "Pamiętamy ʼ44". Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, bilety do nabycia w kasie Muzeum i online oraz bezpośrednio przed koncertem.

29 lipca, sobota

O godz. 9.00 - Bieg Zdobycia PAST-y - uczestnicy będą musieli dostać się jak najszybciej na 9. piętro historycznego budynku przy ul. Zielnej 39,

O godz. 10.30 - uroczystości przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela". Park im. Żołnierzy "Żywiciela" przy ul. ks. Popiełuszki,

O godz. 14.00 - spotkanie edukacyjne dla dzieci "I ty zostaniesz Zawiszakiem". Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp wolny.

O godz. 21.00 – 10 kilometrowy Bieg Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przebiegną ul. Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową, Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego, po skręcie w Ludną do ul. Czerniakowskiej, a następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim - w tym tunelem - do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej. Meta na ul. Konwiktorskiej. O godz. 20.10 wyruszą biegacze na krótszym dystansie. Trasa: ulicami Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową, następnie zawodnicy skręcą w ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Pomnika Pracy Nauczycieli, wykonają nawrót, by następnie dotrzeć ulicą Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej.

30 lipca, niedziela

Od godz. 12.00 - Sprzątanie Powstańczych Grobów na Cmentarzu Powązki. Akcja potrwa do 18.00.

O godz. 18.00 – Odbędzie się msza św. z udziałem powstańców i harcerzy. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

31 lipca, poniedziałek

O godz. 10.00 - spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w programie m.in. uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez prezydenta RP. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (wstęp z zaproszeniami).

O godz. 18.00 - uroczysta polowa msza święta na pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego. O 19.00 w tym samym miejscu apel poległych.

O godz. 20:30 - koncert "Chłopcy z tamtych lat"; pl. Krasińskich, przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia, wtorek

O godz. 9.00 – złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego. Ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).

O godz. 10.00 - uroczystości przy pomniku "Mokotów Walczący – 1944". Park im. gen. Gustawa Orlicza-Dreszera; "Marsz Mokotowa" – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

Od godz. 11.00 akcja oddawania krwi „Przelej krew za Powstańców” zorganizowana przez Marsz Niepodległości przy placu Defilad. Potrwa do godz. 16.00.

O godz. 12.00 - uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców. Plac Piłsudskiego.

O godz. 13.30 - uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota". Róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich.

O godz. 14.00 - uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ul. Wiejska.

O godz. 16-16.45 - składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". Cmentarz Wojskowy na Powązkach (KW. D18, RZ. L 01, GR.1).

O godz. 16.30 - Marsz Milczenia ’44 – jak tłumaczą organizatorzy, "to wyraz hołdu dla ofiar złożonych tak przez powstańców jak i mieszkańców ówczesnej Warszawy, bez flag i innych oznaczeń przynależności partyjnych i organizacyjnych, bez rac i okrzyków typu "Śmierć Wrogom Ojczyzny", w ciszy i skupieniu, jedynie w towarzystwie odgłosów strzałów i spadających bomb, oddamy cześć Warszawiakom tamtych dni". Marsz rozpocznie się o godz. 16.30 na ul. Jana Kilińskiego, koniec o godz. 18.30 na ul. Waliców 14, przy jednej z ostatnich kamienic pamiętającej wydarzenia z 1 sierpnia 1944.

O godz. 17.00 - godzina "W": oddanie hołdu powstańcom; Pomnik Gloria Victis. Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Od godz. 17.00 - VI Marsz Powstania Warszawskiego - "Powstańcza Krew". Początek przy rondzie Dmowskiego.

O godz. 19.30 - uroczystość złożenia wieńców przy pomniku "Polegli – Niepokonani", wspólna modlitwa. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.

O godz. 20.00 - "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI": wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Plac Piłsudskiego.

O godz. 21.00 - uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego, rozpalenie Ogniska Pamięci. ul. Bartycka.

O godz. 24.00 – spektakl „Gdzie ty idziesz dziewczynko”, reż. Agnieszka Glińska. Sztuka opowiada o osobistych przeżyciach kilkunastoletnich sanitariuszek i łączniczek, pragnący wydobyć je z niepamięci oraz przyjrzeć się Powstaniu z ich perspektywy. Sięgając po poezję, muzykę, taniec współczesny i fragmenty wspomnień, projekt chce sprawdzić jak ta perspektywa wpłynie na dotychczasowe wyobrażenia o Powstaniu. Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami

2 – 5 sierpnia, środa – sobota

O godz. 20.00 – "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej", reż. Iwan Wyrypajew; Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na: bilety.1944.pl.

5 sierpnia, sobota

O godz. 14.00 - uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion "Zośka" obozu "Gęsiówka". Ul. Anielewicza 34.

O godz. 18.00 - uroczystość w hołdzie Ludności Cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944; Skwer Pamięci na rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności"

O godz. 19.00 - Marsz Pamięci: uroczyste przejście ze Skweru Pamięci w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli

O godz. 20.30 - zakończenie Marszu Pamięci i zapalenie symbolicznych zniczy w miejscu wystawy upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli i zaginęli podczas powstania. Park Powstańców Warszawy.

6 sierpnia, niedziela

O godz. 17 - Masa Powstańcza 2017 - szlakiem Batalionu "Zośka", przejazd rowerowy ulicami Warszawy; początek Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, udział po rejestracji na stronie: www.1944.pl/rejestracja

2 października, poniedziałek

O godz. 18 - zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego, zakończenie obchodów 73. rocznicy powstania warszawskiego. Ul. Bartycka.

Od 24 lipca do 6 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego działała Centrum Informacyjne Obchodów 73. Rocznicy Powstania Warszawskiego (także w soboty i niedziele), w godz. 10-18. Każdego dnia będzie tam można spotkać powstańców, poznać bohaterów i świadków wydarzeń sierpnia 1944 roku, porozmawiać lub posłuchać wspomnień. Poza tym pracownicy Muzeum będą gromadzić pamiątki i zbierać informacje o uczestnikach powstania.

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)