Odsłonią tablicę upamiętniającą Tadeusza Konwickiego. Świetna inicjatywa mieszkańców
Artysta otrzymywał nagrody na całym świecie
Tablica pamiątkowa poświęcona Tadeuszowi Konwickiemu zostanie odsłonięta na ścianie budynku, w którym mieszkał - przy ul. Górskiego 1 w Warszawie. Uroczystość, która odbędzie się z inicjatywy mieszkańców, odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego pisarza, scenarzysty i reżysera.
Autor powieści "Mała Apokalipsa" i "Kronika wypadków miłosnych", a także twórca filmów - "Ostatni dzień lata", czy "Dolina Issy", był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Jego twórczość wyrosła z doświadczeń współczesnego mu pokolenia, młodzieży AK-owskiej walczącej na kresach Rzeczypospolitej i poszukującej swego miejsca w powojennej rzeczywistości.
W latach 70. pisarz związał się z opozycją. Książki z tego okresu "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" zdominowała tematyka polityczna. Stały się one ironicznym opisem rzeczywistości Warszawy i Polski, z okresu upadającego systemu totalitarnego.
W późniejszych latach ukazały się między innymi, jego "Rzeka podziemna, podziemne ptaki", "Nowy Świat i okolice", "Pamflet na siebie" oraz "Pamiętam, że było gorąco" - zbiór wywiadów o tematyce filmowej. W 2009 roku została opublikowana antologia "Wiatr i pył", zawierająca mniej znane publikacje pisarza.
Konwicki - filmowiec, stworzył autorskie obrazy, jak: "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko". Dokonywał także adaptacji, reżyserując "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza oraz "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza.
Za twórczość filmową i literacką pisarzowi przyznano wiele wyróżnień w Polsce i za granicą, między innymi otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny i Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Jorku. W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymywał nagrody na festiwalach filmowych, w tym w: Wenecji, Edynburgu i Mannheim.