RegionalneWarszawaOdsłonią tablicę upamiętniającą Tadeusza Konwickiego. Świetna inicjatywa mieszkańców

Odsłonią tablicę upamiętniającą Tadeusza Konwickiego. Świetna inicjatywa mieszkańców

Artysta otrzymywał nagrody na całym świecie

Odsłonią tablicę upamiętniającą Tadeusza Konwickiego. Świetna inicjatywa mieszkańców

Tablica pamiątkowa poświęcona Tadeuszowi Konwickiemu zostanie odsłonięta na ścianie budynku, w którym mieszkał - przy ul. Górskiego 1 w Warszawie. Uroczystość, która odbędzie się z inicjatywy mieszkańców, odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego pisarza, scenarzysty i reżysera.

Autor powieści "Mała Apokalipsa" i "Kronika wypadków miłosnych", a także twórca filmów - "Ostatni dzień lata", czy "Dolina Issy", był jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Jego twórczość wyrosła z doświadczeń współczesnego mu pokolenia, młodzieży AK-owskiej walczącej na kresach Rzeczypospolitej i poszukującej swego miejsca w powojennej rzeczywistości.

W latach 70. pisarz związał się z opozycją. Książki z tego okresu "Kompleks polski" i "Mała Apokalipsa" zdominowała tematyka polityczna. Stały się one ironicznym opisem rzeczywistości Warszawy i Polski, z okresu upadającego systemu totalitarnego.

W późniejszych latach ukazały się między innymi, jego "Rzeka podziemna, podziemne ptaki", "Nowy Świat i okolice", "Pamflet na siebie" oraz "Pamiętam, że było gorąco" - zbiór wywiadów o tematyce filmowej. W 2009 roku została opublikowana antologia "Wiatr i pył", zawierająca mniej znane publikacje pisarza.

Konwicki - filmowiec, stworzył autorskie obrazy, jak: "Ostatni dzień lata", "Zaduszki", "Salto", "Jak daleko stąd, jak blisko". Dokonywał także adaptacji, reżyserując "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza oraz "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Za twórczość filmową i literacką pisarzowi przyznano wiele wyróżnień w Polsce i za granicą, między innymi otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny i Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego w Nowym Jorku. W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymywał nagrody na festiwalach filmowych, w tym w: Wenecji, Edynburgu i Mannheim.

Źródło: IAR

Obraz
filmkulturaliteratura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)