RegionalneWarszawaNie żyje Mieczysław Jędruszczak - kombatant AK i opiekun reliktów murów warszawskiego getta

Nie żyje Mieczysław Jędruszczak - kombatant AK i opiekun reliktów murów warszawskiego getta

Rozmawiał z turystami, którym opowiadał o zagładzie Żydów.

Nie żyje Mieczysław Jędruszczak - kombatant AK i opiekun reliktów murów warszawskiego getta
Karol Lewandowski

Zmarł Mieczysław Jędruszczak, żołnierz AK, sybirak, a przede wszystkim strażnik pamięci warszawskiego getta. W kwietniu skończyłby 95 lat.

Jędruszczak urodził się w Puławach w 1921 roku. Wkrótce wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy i jako harcerz brał udział w obronie stolicy w 1939 roku. W kolejnych latach wojny działał w szeregach zbrojnego podziemia. Był zastępcą komendanta Armii Krajowej w Parczewie.

Spędził 3 lata w sowieckim łagrze. Dokumentował losy żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy zimą 1940 roku byli deportowani z Lublina do Białej Podlaskiej. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia, bądź zostali zamordowani przez Niemców. Mieczysław Jędruszczak usilnie starał się dotrzeć do świadków tych wydarzeń, by spisać losy żołnierzy. Dopiął swego i napisał długi artykuł, który odsłonił nieznane wówczas fakty towarzyszące śmierci żydowskich żołnierzy.

Najbardziej znaną działalnością żołnierza AK było jednak ocalenie przed zapomnieniem warszawskiego getta. Opieka nad reliktami muru przy ulicy Siennej była życiową pasją i misją Mieczysława Jędruszczaka. Dzięki jego wysiłkom powstały na nim tablice i oznakowania, które są dziś symbolem martyrologii prawie pół miliona Żydów, którzy zginęli w warszawskim getcie. Zachowane fragmenty muru przy Siennej są dziś znane mieszkańcom stolicy i rzeszom turystów z całego świata. Jest to zasługa wyłącznie jednego człowieka - Mieczysława Jędruszczaka.

Kombatant każdą wolną chwilę przeznaczał na rozmowy z turystami. Opowiadał o historii getta i zagładzie Żydów, która dokonała się w tym symbolicznym miejscu.

Źródło:(sztetl.org.pl)

Obraz
warszawawojnażydzi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)